Mirosław Pietrucha: Wyręczanie władz miasta przez budżet obywatelski to zła droga

Mirosław Pietrucha
Podsumowano kolejną edycję budżetu obywatelskiego w Opolu. Dziesiąta edycja skłania do kilku wniosków, które z perspektywy lat warte są wskazania. Tym bardziej, że uczestniczyłem w tworzeniu zasad jego funkcjonowania w naszym mieście. Jakie wnioski po dziesięciu edycjach?

Po pierwsze, mamy prawdziwie obywatelskie Opole, w którym mieszkańcy angażują się w sprawy miasta. Proponują rozwiązania, przygotowują wnioski, prowadzą kampanie promocyjne, zachęcając do udziału w głosowaniu. To bardzo ważne w czasach, w których o aktywność społeczną coraz trudniej, gdy zaangażowanie w sprawy służące wspólnocie wymagają poświęcenia własnego czasu, a takie zaangażowanie nie wiąże się z żadnym wynagrodzeniem. Aktywność mieszkańców to coś wyjątkowego i godnego najwyższego szacunku.

Po drugie, narzędzia techniczne i organizacyjne, które zostały przez lata wypracowane dobrze służą idei budżetu obywatelskiego. Opolanie nauczyli się z nich korzystać. Dzięki temu zwiększa się liczba dobrze merytorycznie przygotowanych wniosków. Po trzecie, przygotowane projekty trafiają w potrzeby dzielnic, czy różnie definiowanych oczekiwań mieszkańców. Opolanie zdają ten egzamin na sześć.

Mamy jednak także wnioski pesymistyczne. Większość projektów zgłaszanych w ramach budżetu obywatelskiego to remonty dróg, chodników, innej podstawowej infrastruktury miejskiej. O czym to świadczy? Instytucje miejskie działające w tej sferze kompletnie zawodzą, a mieszkańcy zniecierpliwieni fatalnym stanem infrastruktury drogowej, podejmują inicjatywy, aby zmienić ten stan rzeczy w ramach budżetu obywatelskiego. Wyręczając w tym obszarze miasto. Jeżeli do załatania przysłowiowej dziury w drodze, czy budowy zwykłego chodnika, trzeba przygotowywać inicjatywę w budżecie obywatelskim to wystawia to nienajlepsze świadectwo włodarzom.

Skoro miasto sobie z tymi wyzwaniami nie radzi, być może prościej będzie zwiększyć wielokrotnie budżet i częściej ogłaszać głosowanie, które drogi i chodniki naprawiamy w danym roku. Czy budżet obywatelski ma służyć naprawianiu niekompetencji związanej z realizacją podatkowych obowiązków władz miasta? Zdecydowanie nie.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska