Mniejszość była na Dniu Heimatu

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Opolscy Niemcy wzięli udział w spotkaniu ziomków z Meklemburgii Pomorza Przedniego w Anklam. Nie zabrakło śląskich akcentów. Wystąpiła orkiestra ze Świbia i chór "Heimatklang" z Kłodnicy.

W spotkaniu członków różnych organizacji wypędzonych wzięło udział ok. 800 osób - relacjonuje przewodniczący VdG Bernard Gaida - także lokalne władze i poseł do Bundestagu.

Anklam, gdzie to wydarzenie miało miejsce, leży blisko polskiej granicy, 65 km od Międzyzdrojów. Stąd liczna obecność przedstawicieli MN ze Szczecina, Koszalina, Słupska itd.

Lider VdG przedstawił funkcjonowanie mniejszości, zarówno przed 1989 rokiem, jak i w okresie 25 lat wolności po transformacji ustrojowej. Podkreślił, że mniejszość koncentruje się obecnie na podniesieniu na wyższy poziom nauki niemieckiego i edukacji w języku niemieckim. Była to dla zebranych nowa wiedza.

W kulturalnej części spotkania widać było Górnoślązaków. Wystąpiła orkiestra ze Świbia oraz chór "Heimatklang" z Kłodnicy.

- Mieliśmy okazję zaprezentować w dwóch blokach szesnaście utworów, łącznie z hymnem Unii Europejskiej i pieśniami Eichendorffa - opowiada członek chóru z Kłodnicy Bruno Kosak. - Widziałem łzy wzruszenia w oczach publiczności, co było i dla nas dużym przeżyciem. Byliśmy też pod wrażeniem zaangażowania tamtejszych ziomków. To byli przede wszystkim starsi ludzie, którzy widzieli sens, by przyjechać - niektórzy z bardzo daleka - i się sobą nawzajem podczas Dnia Heimatu cieszyć.

Kontakty mniejszości w Polsce ze środowiskiem wypędzonych z Meklemburgii dopiero się rozpoczynają. Współpraca z innymi ziomkostwami trwa od lat.

- Dotyczy to m.in. Związku Wypędzonych w Turyngii - dodaje Bernard Gaida. - To współdziałanie jest bardzo wymierne. Na stronie Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego można znaleźć materiały pomocnicze do nauki historii i geografii wykonane i darowane mniejszości przez nauczycieli z Erfurtu, a dotyczące m.in. twórczości Eichendorffa.

Owi nauczyciele są metodykami i od czasu do czasu prowadzą na Śląsku Opolskim szkolenia dla germanistów. Dzięki BDV NTO nawiązało kontakty z Instytutem Kształcenia Nauczycieli w Erfurcie - jednym z lepszych w Niemczech. Współpracujemy też z Ziomkostwem Wschodniopruskim, które otwarło biuro w Olsztynie i organizuje wiele wydarzeń kulturalnych w województwie warmińsko-pomorskim i kongres samorządowców z Niemiec i tamtego regionu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska