Mniejszość i KUL zawarły umowę

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Ks. Stanisław Fel i Bernard Gaida podpisali umowę. Mniejszość niemiecka poprowadzi 60 godzin zajęć na temat mniejszości narodowych dla młodych ludzi z Polski i z Ukrainy.
Ks. Stanisław Fel i Bernard Gaida podpisali umowę. Mniejszość niemiecka poprowadzi 60 godzin zajęć na temat mniejszości narodowych dla młodych ludzi z Polski i z Ukrainy. VdG
Związek Niemieckich Stowarzyszeń będzie współpracował z Wydziałem Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i poprowadzi zajęcia o mniejszościach narodowych.

Umowę o współpracy podpisali wczoraj w Lublinie przewodniczący zarządu VdG Bernard Gaida i dziekan Wydziału Nauk Społecznych KUL ks. dr hab. Stanisław Fel. To pierwsze tego typu porozumienie w historii mniejszości niemieckiej. Daje nową szansę na pokazanie jej wizerunku na zewnątrz, zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie.

Zgodnie z umową mniejszość niemiecka w Polsce weźmie udział we wspólnym projekcie KUL i Narodowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Tarnopolu. Jego istotą są studia nad samorządem terytorialnym.

- W programie tych studiów, przeznaczonych dla studentów z Polski i z Ukrainy i prowadzonych w obu krajach znalazł się m.in. przedmiot mniejszości narodowe - mówi Bernard Gaida. - Zajęcia z tego przedmiotu zaplanowano na 60 godzin i zostaliśmy poproszeni o ich poprowadzenie. Poprzedzające podpisanie umowy memorandum zostało już zaakceptowane przez zarząd VdG.

Zgodnie z jego tekstem zadaniem mniejszości niemieckiej - poza poprowadzeniem wykładów i ćwiczeń przez osoby z tego środowiska - będzie promowanie kierunku studia nad samorządem terytorialnym i pomoc w organizowaniu praktyk studenckich.

- Naszym zadaniem będzie - dodaje Bernard Gaida - umożliwienie studentom odbywania praktyk w gminach województwa opolskiego. To bardzo cenne. Zyskamy bowiem możliwość pokazania młodym ludziom z obu krajów w praktyce, jak gminy radzą sobie z funkcjonowaniem mniejszości na swoim terenie. Studenci będą się mogli przekonać, że współpraca na co dzień przynosi korzyści obu stronom.

Mniejszość niemiecka włączy się także - w ramach tego programu - w organizację konferencji naukowych na temat mniejszości narodowych oraz podróży studyjnych dla studentów i dla pracowników naukowych KUL-u. Sympozja takie będą organizowane w Polsce, w Niemczech i na Ukrainie.

Katolicki Uniwersytet Lubelski może pomóc nawiązać mniejszości niemieckiej w Polsce kontakty z uczelniami na Ukrainie współpracującymi z ośrodkami naukowymi w Niemczech (Lwów, Tarnopol, Łuck, Żytomierz, Kijów) oraz z organizacjami pozarządowymi na Ukrainie, zwłaszcza grupującymi Polaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska