Mniejszość ulepszyła strategię

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
W Centrum im. Eichendorffa rozpoczęto prace nad nową strategią mniejszości niemieckiej. Ostateczną redakcją dokumentu zajmą się pracownicy Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.
W Centrum im. Eichendorffa rozpoczęto prace nad nową strategią mniejszości niemieckiej. Ostateczną redakcją dokumentu zajmą się pracownicy Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Fot. DWPN
Od piątku do niedzieli w Łubowicach odbyły się warsztaty poświęcone strategii mniejszości niemieckiej w Polsce na lata 2016-2021. Wzięło w nich udział ponad 20 osób z różnych środowisk MN.

Spotkaliśmy się w Centrum Eichendorffa - mówi Lucjan Dzumla, dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. - Nie zabrakło m.in. lidera TSKN na Śląsku Opolskim Rafała Bartka, Martina Lippy z województwa śląskiego, przedstawicieli Niemców z rejonu Gdańska i Olsztyna, a także posła mniejszości na Sejm Ryszarda Galli oraz przewodniczącego zarządu VdG Bernarda Gaidy.

Uczestnicy spotkania byli zgodni, że strategia realizowana w latach 2010-2015 zasadniczo powinno być kontynuowana. To zrozumiałe, nie zmieniły się przecież wartości, które Niemcy w Polsce chcą podtrzymywać, ani sens ich działania. Podstawowe cele funkcjonowania MN nigdy nie będą wypełnione do końca. Tożsamość, kultura czy język są zawsze w stanie rozwoju.

Zatem do nowej strategii wpisano raz jeszcze pięć podstawowych elementów: zwiększenie aktywności członków MN i jej struktur, praca nad kształtowaniem i umacnianiem mniejszościowych elit, rozwój nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości, przekazywanie niemieckiej tożsamości,zwłaszcza młodszemu pokoleniu oraz umacnianie praw mniejszości i szacunku dla nich, także w środowisku większości.

- Ale to nie znaczy - podkreśla Lucjan Dzumla, że nowa strategia zostanie przepisana z poprzedniej i tylko zmienimy stronę tytułową. Nowy dokument ma precyzyjnie określać, jakie cele chcemy w przyszłości osiągnąć i kto za co konkretnie odpowiada. Ma to zarówno ułatwić funkcjonowanie członków mniejszości w kołach DFK (będą dokładnie wiedzieli do kogo z czym się zwracać), a liderom organizacji rozliczyć, co udało się zrobić dobrze, a co wymaga poprawienia.

W strategii znalazł się też dodatkowy punkt szósty - zadaniem na najbliższe lata ma być taka zmiana struktur w terenie i koordynacja ich pracy, by sprzyjały one lepszemu funkcjonowaniu mniejszości.

Oczywiście, kilka dni po zakończeniu łubowickiej konferencji nowy dokument nie jest jeszcze gotowy. Pierwszą część pracy redakcyjnej weźmie na siebie pan Wolfgang Mueller, który był moderatorem weekendowego sympozjum. Dalsze prace nad doprecyzowaniem tekstu i jego ostatecznym kształtem wezmą na siebie pracownicy DWPN.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska