Mniejszości niemieckie z 19 krajów w Berlinie

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Przedstawiciele MN odbyli w Berlinie wiele spotkań z osobistościami niemieckiego życia politycznego.
Przedstawiciele MN odbyli w Berlinie wiele spotkań z osobistościami niemieckiego życia politycznego. TSKN
Delegaci mniejszości rozmawiali m.in. o wspólnym portalu internetowym oraz o roli mniejszości narodowych w podzielonym świecie.

Spotkanie AGDM (grupy roboczej mniejszości niemieckich w ramach FUEV) odbywa się raz w roku w Berlinie. MN w Polsce reprezentowali Bernard Gaida (VdG), Rafał Bartek (TSKN), Tadeusz Wilan (Mazury) i Katrin Koschny (BJDM).

- Dyskutowaliśmy m.in. o powstaniu nowego portalu mniejszości niemieckich pod roboczą nazwą Mindnetz. Jego idea pojawiła się rok temu, a realizuje ją IfA ze Stuttgartu. Ma on umożliwiać mniejszościom wymianę informacji oraz dostarczać wiedzy o nich obywatelom Niemiec - mówi Bernard Gaida.

Przedstawiciele MN rozmawiali też z posłami, którzy w Bundestagu zajmują się poszczególnymi działami w budżecie: sprawami wewnętrznymi, zagranicznymi i ministerstwa kultury. - Informowaliśmy, jak pracujemy, by te osoby, mając przed sobą liczby składające się na budżet, wiedziały, co się za nimi kryje - dodaje pan Gaida.

Jednym z efektów spotkania jest utworzenie biura koordynacyjnego AGDM w stolicy Niemiec. Będzie ono służyło mniejszościom niemieckim od Kazachstanu i Kirgizji po Tyrol Południowy.

- Chcemy ukonstytuować prezydium, które będzie koordynować współpracę tak różnych mniejszości - relacjonuje lider VdG. - Ustaliliśmy, że zawsze będą w nim obecni przedstawiciele trzech - bardzo od siebie różnych - grup mniejszości: z Europy Zachodniej, z Europy Środkowej i z krajów dawnego ZSRR.

Bardzo ważne - zdaniem Barnarda Gaidy - były spotkania z organizacjami zajmującymi się szkolnictwem niemieckim poza granicami RFN. Wszystkie mniejszości wskazywały na konieczność powrotu do programu wysyłania nauczycieli niemieckich na kontrakty do szkół, gdzie uczą się dzieci z mniejszości. Jest to o tyle utrudnione, że w Niemczech bardzo wzrosło zapotrzebowanie na nauczycieli potrzebnych do prowadzenia zajęć dla uchodźców. Alternatywą ma być zwiększenie dostępności szkolenia dla nauczycieli, którzy pracują tu na miejscu.

Reprezentanci mniejszości rozmawiali także z ministrem spraw zagranicznych, zwłaszcza o roli mniejszości narodowych w rozwiązywaniu konfliktów. - Przykładem może być sytuacja Rosji i Ukrainy. Między tymi krajami panują fatalne stosunki, ale mniejszości niemieckie blisko współpracują.

Spotkanie pt. „Wiara, tożsamość, Heimat” odbyło się na zaproszenia ministra spraw wewnętrznych Thomasa de Maiziere’a. O tym spotkaniu i bardzo ważnym wystąpieniu ministra czytaj w następnym numerze „Heimatu”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska