Most w Ozimku może trafić na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Anna Grudzka
Anna Grudzka
- Zrobimy wszystko, żeby nasz most trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO – zapowiada Tomasz Józef Juros, prezes Stowarzyszenia Dolina Małej Panwi.Eksperci z UNESCO odwiedzili most oraz działające przy nim Muzeum Hutnictwa przy okazji wizytacji kompleksu hutniczego w Tarnowskich Górach, który na prestiżową listę być może trafi niebawem.- Wpisanie naszego mostu to skomplikowany, wieloetapowy i żmudny proces. Tarnowskim Górom zajęło to aż 6 lat. My jesteśmy na początku tej drogi, ale zrobimy wszystko, by most w Ozimku trafił na listę UNESCO – zapewnia Juros.Zanim się to stanie zabytek musi zostać umieszczony na liście polskiego dziedzictwa narodowego. – Ale tego jesteśmy już bardzo blisko – zdradza Juros.Most na rzece Mała Panew wybudowany został w 1827 roku. To czyni go najstarszym w Europie kontynentalnej żelaznym mostem wiszącym. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że to zarazem wiszący most łańcuchowy wykonany w całości z żelaza. To w tej oddzielnej kategorii mamy do czynienia z najstarszym tego typu obiektem na świecie. W nadchodzący weekend w Ozimku zorganizowane zostaną II Dni Mostu i Żeliwa. Zaplanowano wiele imprez, miedzy innymi paradę mieszkańców w strojach epoki, czy bitwę o most. Warto więc tam przyjechać, aby zobaczyć jeszcze raz ten wyjątkowy zabytek.Na kolejnych zdjęciach zobaczysz 14 polskich obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
- Zrobimy wszystko, żeby nasz most trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO – zapowiada Tomasz Józef Juros, prezes Stowarzyszenia Dolina Małej Panwi.Eksperci z UNESCO odwiedzili most oraz działające przy nim Muzeum Hutnictwa przy okazji wizytacji kompleksu hutniczego w Tarnowskich Górach, który na prestiżową listę być może trafi niebawem.- Wpisanie naszego mostu to skomplikowany, wieloetapowy i żmudny proces. Tarnowskim Górom zajęło to aż 6 lat. My jesteśmy na początku tej drogi, ale zrobimy wszystko, by most w Ozimku trafił na listę UNESCO – zapewnia Juros.Zanim się to stanie zabytek musi zostać umieszczony na liście polskiego dziedzictwa narodowego. – Ale tego jesteśmy już bardzo blisko – zdradza Juros.Most na rzece Mała Panew wybudowany został w 1827 roku. To czyni go najstarszym w Europie kontynentalnej żelaznym mostem wiszącym. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że to zarazem wiszący most łańcuchowy wykonany w całości z żelaza. To w tej oddzielnej kategorii mamy do czynienia z najstarszym tego typu obiektem na świecie. W nadchodzący weekend w Ozimku zorganizowane zostaną II Dni Mostu i Żeliwa. Zaplanowano wiele imprez, miedzy innymi paradę mieszkańców w strojach epoki, czy bitwę o most. Warto więc tam przyjechać, aby zobaczyć jeszcze raz ten wyjątkowy zabytek.Na kolejnych zdjęciach zobaczysz 14 polskich obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Sławomir Mielnik (O)
- Zrobimy wszystko, żeby nasz most trafił na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – zapowiada Tomasz Józef Juros, prezes Stowarzyszenia Dolina Małej Panwi.

Eksperci z UNESCO odwiedzili most oraz działające przy nim Muzeum Hutnictwa przy okazji wizytacji kompleksu hutniczego w Tarnowskich Górach, który na prestiżową listę być może trafi niebawem.

- Wpisanie naszego mostu to skomplikowany, wieloetapowy i żmudny proces. Tarnowskim Górom zajęło to aż 6 lat. My jesteśmy na początku tej drogi, ale zrobimy wszystko by most w Ozimku trafiła na listę UNESCO – zapewnia Juros.

Zanim się to stanie zabytek musi zostać umieszczony na liście polskiego dziedzictwa narodowego. – Ale tego Jesteśmy już bardzo blisko – zdradza Juros.

Most na rzece Mała Panew wybudowany został w 1827 roku. To czyni go najstarszym w Europie kontynentalnej żelaznym mostem wiszącym. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że to zarazem wiszący most łańcuchowy wykonany w całości z żelaza. To w tej oddzielnej kategorii mamy do czynienia z najstarszym tego typu obiektem na świecie.

W nadchodzący weekend w Ozimku zorganizowane zostaną II Dni Mostu i Żeliwa. Zaplanowano wiele imprez, miedzy innymi paradę mieszkańców w strojach epoki, czy bitwę o most. Warto więc tam przyjechać, aby zobaczyć jeszcze raz ten wyjątkowy zabytek.

Na kolejnych zdjęciach zobaczysz 14 polskich obiektów na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
1. Stare Miasto w Krakowie
Wpisane na Listę w 1978 r. jako jedno z pierwszych 12 obiektów na świecie. Obszar obejmuje Stare Miasto w obrębie dawnych murów, Wzgórze Wawelskie oraz dzielnicę Kazimierz ze Stradomiem.
2. Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni
Na zdjęciu kopalnia w Wieliczce
Podobnie jak Stare Miasto w Krakowie, kopalnia w Wieliczce została wpisana w 1978 r., jako jeden z pierwszych 12 obiektów na świecie. W 2013 roku wpis rozszerzono o Kopalnią Soli w Bochni i Zamek Żupny w Wieliczce
Pokłady soli kamiennej w Wieliczce eksploatowane są od XIII w. Kopalnia rozciąga się na 9 poziomach i liczy 360 km chodników.
3. Auschwitz-Birkenau.
Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945). Tereny byłych obozów Auschwitz-Birkenau zostały wpisane w 1979 r.
4. Puszcza Białowieska
Puszcza położona jest na terytorium Polski i Białorusi. To rozległa połać pierwotnego lasu, w którym występują zarówno drzewa iglaste, jak i liściaste. Obszar po stronie polskiej wpisano na Listę w 1979 r. Występuje tu najliczniejsza populacja żubra europejskiego.
Białoruska część Puszczy Białowieskiej została wpisana w 1992 r.
5. Stare Miasto w Warszawie
Wpisane na Listę w 1980 r. Jest to wyjątkowy przykład niemal całkowitej odbudowy zabytków pochodzących z nieprzerwanego ciągu historycznego, od XIII do XX wieku.
6. Stare Miasto w Zamościu
Miasto zostało założone w XVI wieku przez kanclerza Jana Zamoyskiego. To doskonały przykład miasta renesansowego z końca XVI w., które zachowało pierwotny plan, fortyfikacje oraz liczne budowle, łączące włoskie i środkowoeuropejskie tradycje architektoniczne. Na Listę UNESCO trafiło w 1992 roku.
7. Średniowieczny zespół miejski Torunia
Wpisany na listę w 1997 roku. O jego randze świadczą liczne okazałe, XIV i XV-wieczne budowle publiczne i prywatne (m.in. Dom Kopernika), wznoszące się na Starym i na Nowym Mieście.
8. Zamek krzyżacki w Malborku
To znakomity przykład średniowiecznego zamku ceglanego. Po poważnych zniszczeniach w czasie II Wojny Światowej, zamek został odrestaurowany na podstawie szczegółowej dokumentacji opracowanej przez jego wcześniejszych konserwatorów.
9. Kalwaria Zebrzydowska
manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy wpisany na Listę UNESCO w 1999 roku.
10. Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy
na zdjęciu kościół w Świdnicy
Największe w Europie budowle sakralne o konstrukcji szkieletowej, zostały wzniesione na Śląsku w połowie XVII w., w następstwie Pokoju Westfalskiego, regulującego kwestie religijne. Na Liście od 2001 roku.
11. Drewniane kościoły południowej Małopolski
Binarowa, Blizne, Dębno, Haczów, Lipnica Murowana (na zdjęciu), Sękowa
Na listę trafiły w w 2003 roku.
Drewniane kościoły południowej Małopolski stanowią wyjątkowy przykład różnych aspektów tradycji budowlanych kościołów średniowiecznych w kulturze rzymsko-katolickiej. Do ich budowy wykorzystano technikę zrębową, rozpowszechnioną w Europie Północnej i Wschodniej od średniowiecza.
12. Park Mużakowski
Obiekt lezy na terenie Polski (woj. Lubuskie) i Niemiec. Wpis w 2004 roku.
Park krajobrazowy o powierzchni 559,90 hektarów, rozciągający się po obu stronach Nysy Łużyckiej, wzdłuż której przebiega granica polsko-niemiecka, został stworzony przez księcia Hermanna von Pückler-Muskau w latach 1815-1844. Park, harmonijnie wpisany w wiejski krajobraz, zapoczątkował nowe podejście w projektowaniu krajobrazu i wpłynął na rozwój architektury krajobrazu w Europie i Ameryce.
13. Hala Stulecia we Wrocławiu
Jest to budowla przełomowa w historii architektury wykorzystującej żelazobeton. Wzniesiona została w latach 1911-1913 przez architekta Maxa Berga na terenach Wystawy Stulecia. Wpis w 2007 roku.
14. Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat
Ostatnie obiekty wpisane jak dotąd na Listę UNESCO
Wpis obejmuje 16 wybranych cerkwi, z których osiem znajduje się na terytorium Polski i osiem na Ukrainie.
Cerkwie są budowlami o konstrukcji zrębowej. Zostały wzniesione w okresie od XVI do XIX wieku jako świątynie społeczności wyznania prawosławnego i grecko-katolickiego. **

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska