Mózg można stuningować

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
„Tunnig mózgu” autorstwa Siegfrieda Lehrla i Petera Sturma została wydana w Polsce przez wydawnictwo Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu, To książka o tym, że warto ćwiczyć ciało i umysł i stosować dietę.

Zapewne każdy chciałby mieć większą zdolność pojmowania, być bardziej inteligentny i mniej zapominalski. (...) W niniejszej książce przedstawione są najbardziej aktualne i wypróbowane metody oparte na ugruntowanej wiedzy, prowadzące do tego, aby optymalnie zmobilizować struktury mózgu odpowiedzialne za funkcje poznawcze do intensywnej pracy - napisał prof. dr hab. n. med. Mieczysław Pokorski w recenzji tej książki.

„Tunnig mózgu” autorstwa Siegfrieda Lehrla i Petera Sturma została wydana w Polsce przez wydawnictwo Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu, a jej redaktorami są fizjoterapeuci: dr hab. Grzegorz Żurek (prof. PMWSZ) i dr Tomasz Halski (rektor uczelni) oraz dr Alina Żurek, psycholog z Uniwersytetu Wrocławskiego.

- Słowo tuning, znane nam z motoryzacji, w tym przypadku pojawia się w znaczeniu dostrajania mózgu, a dokładnie mówiąc jego funkcji do oczekiwań i potrzeb, jakie stawia ludziom współczesny świat i praca zawodowa - mówi prof. Grzegorz Żurek. - Jakość, tempo, wydajność pracy zależy od tego, jak funkcjonuje układ nerwowy.

Kluczowymi czynnikami wpływającymi na sprawność intelektualną - o czym możemy przeczytać w tej książce - są ćwiczenia fizyczne i mentalne, sen oraz odpowiednia dieta, które szczególnego znaczenia nabierają, gdy stosowane są łącznie. - Tuning polega na takim dostrojeniu tych czterech czynników, by uzyskać optymalny efekt pracy naszego mózgu - wyjaśnia dr hab. Grzegorz Żurek. - I o tym właśnie jest ta książka, oparta na wiedzy naukowej, ale napisana językiem popularno-naukowym.
Prof. Żurek jako jedyny Polak jest trenerem opracowanej w Niemczech metody ćwiczeń mentalnych mózgu i członkiem rady naukowej niemieckiego towarzystwa promującego tę metodę - Gesellschaft fuer Gehirntraining.

- Zainteresowałem się tą metodą kilka lat temu. Potem podjąłem badania naukowe w tym obszarze, które we współpracy z różnymi ośrodkami w Polsce i za granicą prowadzę również obecnie - kontynuuje prof. Żurek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska