Muzealne eksponaty poczują pod palcami

Redakcja
Przewodnik po muzeum zostanie wydany w technologii tyflograficznej (wypukłe grafiki).
Przewodnik po muzeum zostanie wydany w technologii tyflograficznej (wypukłe grafiki). Paweł Stauffer
Fundacja "Szansa dla niewidomych" zdobyła pieniądze na projekty, dzięki którym niewidomi poznają region.

Już jesienią niedowidzący i niewidomi będą mogli "obejrzeć palcami" bez pomocy innych eksponaty Muzeum Śląska Opolskiego.

- 20 tysięcy złotych dotacji dał nam Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego z funduszy PFRON. Przeznaczymy je na przystosowanie tego muzeum dla potrzeb niepełnosprawnych z dysfunkcjami narządu wzroku - mówi Ilona Nawankiewicz z opolskiego oddziału fundacji Szansa dla Niewidomych. - Dzięki temu umieścimy na drzwiach budynku informacje w języku Braille'a, opiszemy w ten sam sposób przestrzenną makietę Opola z XVIII wieku i wydamy informator.

Urszula Zajączkowska, dyrektor MŚO podkreśla, że niepełnosprawni są w muzeum bardzo mile widziani: - Z fundacją współpracujemy od lat. Cieszę się, że uda się zrealizować taki projekt. Wcześniej w MŚO odbywały się m.in. organizowane z fundacją warsztaty lepienia z gliny dla niewidomych dzieci.

Fundacja właśnie szuka wykonawcy swojego projektu, a w listopadzie i grudniu planuje zorganizować wycieczki po muzeum dla 60 niepełnosprawnych, którzy będą mogli poznać je za pośrednictwem opisów w języku Louisa Braille'a.

Dzięki takim działaniom tej ogólnopolskiej fundacji Szansa dla Niewidomych udało się stworzyć pierwszy w Polsce szlak turystyczny dla ludzi ociemniałych. Powstał w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Przy wejściach do parku zamontowano w grudniu ub.r. trzy tablice informacyjne, wykonane w technologii tyflograficznej. Wypukłe grafiki przedstawiają topografię terenu: układ uliczek i głównych alejek, cieki wodne i budynki. Została też wyznaczona trasa najłatwiejszego dotarcia do Pałacu na Wyspie, a fundacja zapowiedziała, że zadba, by na terenie Łazienek powstał całkowity szlak turystyczny dla niewidomych.

To pierwszy, ale nie ostatni krok w przybliżaniu niepełnosprawnym świata dostępnego zdrowym ludziom. Kolejne 32 tysiące złotych z ROPS-u "Szansa dla Niewidomych" zdobyła na przewodnik turystyczny po naszym regionie pod tytułem "Dotknij pięknej Opolszczyzny", wydrukowany dużą czcionką i w języku Braille'a. 100 egzemplarzy przewodnika ma być gotowe w grudniu.

Publikacja będzie zawierać ilustracje, które niewidomi mogą także odczytać palcami. Pisząc ten projekt, jego autorzy inspirowali się podobnymi zrealizowanymi wcześniej z powodzeniem w województwie lubuskim czy we Wrocławiu.

Z kolei dziesięciu podopiecznych oddziału opolskiego fundacji weźmie udział w projekcie "Radość życia to przywilej nas wszystkich", na którego finansowanie zdecydował się Urząd Miasta Opola, przekazując na ten cel 7 tys. zł.

- Będziemy spotykać się przez pięć dni po sześć godzin w tygodniu - zapowiada Ilona Nawankiewicz. - Kuchnia, turystyka, muzyka, internet, sport, strzelanie bezwzrokowe - to tematy przewodnie tych spotkań. Projekt zostanie zrealizowany we wrześniu tego roku.
Kolejny zaplanowany projekt ma służyć zdobyciu nowych kwalifikacji przez osoby niepełnosprawne, które mogą pomóc im w znalezieniu pracy, np. po kursie administratora stron internetowych czy pracownika ngo, bądź z marketingu i zarządzania lub dziennikartwa. Te szkolenia zaplanowano na przełom lata i jesieni.

Fundacja "Szansa dla Niewidomych" została założona w 1992 roku przez niewidomych i ich widzących przyjaciół. Jej działania koncentrują się na wspieraniu osób, które straciły wzrok, a medycyna nie daje im nadziei na poprawę losu.

W Europie i Ameryce Północnej niewidomi i niedowidzący są zrehabilitowani i oprzyrządowani na taką skalę, że dorównują widzącym - piszą twórcy fundacji. I starają się, by tak było i w Polsce. “Jesteśmy przede wszystkim organizacją, która doradza niewidomym i słabowidzącym, jak aktywnie żyć i odnosić sukcesy".

W Opolu Tyflopunkt fundacji mieści się przy ul. Damrota 6/2, czynny jest w godz. 8.00 - 16.00, tel. 77 441 76 62, email: [email protected]. Takich punktów jest w kraju 16.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska