Muzeum Auschwitz-Birkenau w 71. rocznicę wyzwolenia obozu śmierci

Matthew Halaba/x-news
Matthew Halaba/x-news
27 stycznia przypada 71. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

- Musimy czynić wszystko, aby tak straszliwe wydarzenia, jak w Auschwitz i innych miejscach kaźni, nigdy się nie powtórzyły - powiedział prezydent Andrzej Duda. Naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz biskup katolickiej diecezji bielsko-żywieckiej Roman Pindel odmówili modlitwy za zmarłych więźniów. Po modlitwie byli więźniowie oraz prezydenci Polski Andrzej Duda i Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović złożyli znicze pod pomnikiem ofiar obozu.

Gdy 27.01.1945 r. radzieccy żołnierze I Frontu Ukraińskiego weszli do obozu, zastali tam jeszcze ponad 7 tys. więźniów. Bezpośrednio przez wyzwoleniem hitlerowcy wyprowadzili z obozu ok. 60 tys. więźniów, którzy w tzw. "marszu śmierci" zostali skierowani do III Rzeszy.

W ciągu pięciu lat istnienia obozu Auschwitz-Birkenau naziści dokonali w nim masowej eksterminacji ponad miliona Żydów z całej Europy, ok. 150 tys. Polaków, ponad 20 tys. Romów, a także ok. 12 tys. jeńców radzieckich i ofiar innych narodowości.

Obecnie w miejscu obozu znajduje się Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, na terenie którego zachowano 150 budynków, autentyczne drogi, rampy i przedmioty codziennego użytku więźniów, m.in. buty i pasiaki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska