Na Opolszczyźnie przyznano nagrody za ekologiczne projekty

fot. Witold Chojnacki
fot. Witold Chojnacki
Dziewięć statuetek trafiło do samorządowców, menedżerów i społeczników zasłużonych dla ochrony środowiska. Wyróżnienia wręczył im Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Będzie to robił co roku.

Fundusz obchodził 15-lecie istnienia, więc rozdanie statuetek (zaprojektowanych przez Mariana Molendę) podczas konferencji "W trosce o środowisko" stało się też okazją do przypomnienia osiągnięć Funduszu.

Jego prezes Zbigniew Figas przypomniał, że w 1993 roku Fundusz startował od skromnej kwoty 600 tys. złotych na koncie, a dziś obraca blisko 300 milionami złotych. Ponieważ tylko mała część pomocy udzielanej przez WFOŚ to dotacje a pożyczone pieniądze są zwracane, każda złotówka została zainwestowana już 2,5-krotnie.
Wyróżnienia będą przyznawane w kilku kategoriach. W tym rozdaniu nagrodzono trzy samorządy: miasto Opole za budowę kolektora głównego ścieków ogólnospławnych "Młynówka", Grodków i Praszką za modernizację oczyszczalni ścieków. Dwie statuetki trafiły do gminnych spółek komunalnych: PGKiM w Antoniowie uhonorowano za kotłownię gazową w Ozimku a PWiK w Brzegu za modernizację oczyszczalni. Nadleśnictwo Zawadzkie wyróżniono w kategorii firma za stworzenie bazy edukacyjnej. Były też trzy wyróżnienia w kategorii Pro Publico Bono.

Dla marszałka Józefa Sebesty za kreowanie regionalnej polityki w zakresie ochrony środowiska, dla dyrektor Szpitala Wojewódzkiego Renaty Ruman-Dzido za szereg ekologicznych inicjatyw oraz dla Marii Szczygielskiej z Opolskiego Centrum Demokracji Lokalnej za program Ekozespołów, który objął już 10 tysięcy uczniów i przedszkolaków.
Wszyscy wyróżniani podkreślali, że to nie jest koniec ich działań na rzecz ochrony środowiska. Dobrym przykładem jest gmina Ozimek i jej komunalna spółka w Antoniowie, która zamierza wydać 84 mln zł na skanalizowanie 80 proc. powierzchni gminy.

- Nasz wniosek jest już po pierwszej ocenie merytorycznej - mówi nto prezes spółki Jan Fujak.

- Ponieważ o pieniądze mogła się starać wyłącznie jednoosobowa spółka, gmina wykupiła od prcaowników ich udziały w PGKiM - dodaje burmistrz Ozimka Jan Labus.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska