Na Uniwersytecie Opolskim powstanie telewizja

fot. Mariusz Jarzombek
- Akademickie telewizje powstają w całej Polsce. Razem chcemy stworzyć platformę VOD, podobną do tej, jaką proponują sieci cyfrowe czy platformy internetowe - mówi Adrian Kajda, webmaster UO. Na zdjęciu pokazuje mapę krajowej sieci telewizji uczelnianych.
- Akademickie telewizje powstają w całej Polsce. Razem chcemy stworzyć platformę VOD, podobną do tej, jaką proponują sieci cyfrowe czy platformy internetowe - mówi Adrian Kajda, webmaster UO. Na zdjęciu pokazuje mapę krajowej sieci telewizji uczelnianych. fot. Mariusz Jarzombek
Nowoczesne studio telewizyjne i sala wideokonferencyjna do końca roku powstaną na uczelni. Studenci politologii będą tworzyć tam programy i emitować je w internecie.

Ważne

Ważne

Sala do wideokonferencji i telewizja HD powstają w ramach programu Platon, czyli Platformy Obsługi Nauki, w którym Uniwersytet Opolski bierze udział. Celem projektu jest udostępnienie nowoczesnych usług teleinformatycznych wszystkim środowiskom naukowym w Polsce. W ramach Platona na uczelni już funkcjonuje euroram, czyli sieć bezprzewodowa. W przyszłości UO planuje wprowadzić jeszcze tzw. usługi kampusowe (korzystanie ze specjalistycznych aplikacji MS Windows, jak i Linux w dowolnym miejscu kampusu).

Pierwszym zadaniem jest stworzenie na UO sali wideokonferencyjnej. Powstanie w gmachu Collegium Maius przy pl. Kopernika. Ze specjalnie przygotowanego (wygłuszonego i oświetlonego) pomieszczenia będzie mogło naraz korzystać nawet kilkadziesiąt osób. Możliwe wówczas będzie połączenie z 21 ośrodkami akademickimi w kraju.

- Potrzeba tylko zgody pani rektor, która ma zatwierdzić zaproponowane przez nas lokalizacje. Potem salę trzeba będzie tylko wyposażyć. Sprzęt dotrze do nas jeszcze w tym miesiącu - mówi Marek Ganczarski, dyrektor Centrum Informatycznego UO.

Wideosala wyposażona ma być w monitory LCD i serwery.

Kolejną nowością na UO ma być powołanie telewizji wysokiej rozdzielczości, której programy emitowane będą w internecie.

- Zarządzać stacją będzie Instytut Politologii. To oczywiste, bo tu kształcą się przyszli dziennikarze - mówi dyrektor.

- Powstanie studio nagrań. Politolodzy dostaną sprzęt, jakiego nie powstydziłaby się poważna telewizja. Będzie kamera wysokiej rozdzielczości, statywy, teleprompter, sprzęt audio, stanowisko do montażu - mówi Adrian Kajda z CI, webmaster Uniwersytetu Opolskiego. - Można będzie nawet wypożyczać wóz realizatorsko-transmisyjny z większych ośrodków takiej telewizji. Podobne powstają w całej Polsce - dodaje.

Czytaj e-wydanie NTO - > Kup online
Zanim studio zacznie pracę, ekipa politologów będzie musiała odbyć szkolenie w jednym z największych tego typu ośrodków telewizyjnych w Łodzi.

Potem studenci zaczną robić swoje programy. - Jaka to będzie telewizja? Myślę, że to w dużej mierze zależeć będzie od pomysłowości studentów - mówi prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, dyrektor Instytutu Politologii UO.

- Początki informatyzacji zaczęły się w Opolu na początku lat 90. Wtedy jeszcze działał w Warszawie Komitet Badań Naukowych i tam założono, że musi powstać system sieci łączących instytucje samorządowe i ośrodki akademickie w całym kraju - mówi Ganczarski. - Budowę takiej superszybkiej sieci rozpoczęto w 2001 roku. Projekt nazwano Pionier. Siedem lat później na UO pojawiły się hotspoty, czyli punkty z dostępem do bezprzewodowego internetu na uczelni. Teraz idziemy jeszcze dalej. Czeka nas budowa między innymi wielkiej serwerowni, która będzie sercem informatycznym UO - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska