"Należy spożyć przed". "Należy spożyć do". Czy wiesz, co oznaczają takie napisy na produktach spożywczych?

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Zaplanowane zakupy to pierwszy krok, żeby nie marnować żywności.
Zaplanowane zakupy to pierwszy krok, żeby nie marnować żywności. pixabay
Oznaczenie ma znaczenie - to kampania, której celem ma być zachęcenie Polaków do niemarnowania żywności. Ważne przy tym, jest m.in. umiejętne czytanie etykiet produktów spożywczych.

53 proc. żywności marnuje się w gospodarstwach domowych, czego powodem bywa też niewłaściwa interpretacja oznaczeń przydatności do spożycia umieszczanych na produktach.

Dlatego Auchan we współpracy z Federacją Polskich Banków Żywności chce zwiększyć świadomość swoich klientów w tym zakresie.

Od 15 do 31 października br. sieć prowadzi kampanię edukacyjną, z której można się dowiedzieć, że produkt oznaczony symbolem "najlepiej spożyć przed" można bezpiecznie spożyć także po wskazanym terminie, po uprzednim sprawdzeniu jego jakości.

Inaczej rzecz ma się w przypadku oznaczenia "należy spożyć do" – wskazana na opakowaniu data mówi o końcu przydatności produktu do spożycia.

Na potrzeby kampanii przygotowano grafiki, gdzie dla produktów z opisem "najlepiej spożyć przed" wybrany został symbol PLAY, a "należy spożyć do" symbolizuje znak STOP.

- Do zobrazowania obu oznaczeń wykorzystane zostały zdjęcia produktów spożywczych, tak by dzięki skojarzeniom łatwiej zapadały w pamięć - czytamy w komunikacie.

Przedstawiciele sieci handlowej podają, że to nie pierwsze działanie na rzecz niemarnowania żywności i życia w duchu zero waste.

Dorota Patejko, dyrektor ds. Komunikacji i CSR w Auchan Retail Polska, wyjaśnia, że przeciwdziałanie marnowaniu żywności jest jedną z aktywności w ramach strategii #Auchan2022. - W roku 2019 wprowadziliśmy na przykład promocję -50% na produkty z krótkim terminem ważności. Tylko w ciągu jednego roku obniżyliśmy straty w produktach spożywczych o 30% - mówi.

- Najnowsza akcja „Oznaczenie ma znaczenie” to nasz kolejny krok mający na celu ograniczenie marnowania żywności. W ten sposób edukujemy i wspieramy w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych, które w sposób realny przyczynią się do realizacji tego celu – dodaje Dorota Patejko.

Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności, przypomina, że misją organizacji jest ratowanie żywności przed zmarnowaniem i przekazywanie jej najbardziej potrzebującym.

- Mamy nadzieję, że trend less waste będzie w kolejnych latach wzrastał. Aby tak się stało, niezbędna jest edukacja klientów. Liczymy, że podjęta wspólnie z siecią Auchan akcja ułatwi konsumentom interpretację oznaczeń i pozwoli uratować wiele produktów spożywczych przed zmarnowaniem. – mówi prezes Borowski.

Dane Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wskazują, że marnujemy rocznie 1,3 miliarda ton żywności. To strata ok. 1/3 produkowanej żywności, w czasach gdy aż 821 milionów ludzi na świecie głoduje. Taka ilość byłaby wystarczająca, aby wyżywić wszystkich Polaków przez 66 lat!

Z danych dotyczących sytuacji Polski (nieaktualizowane od 12 lat) wynika, że marnujemy 9 milionów ton żywności rocznie. W Unii Europejskiej powstaje 88 milionów ton odpadów spożywczych, o wartości 143 miliardów euro.

Gospodarstwa domowe generują 53 proc. strat, 19 proc. - przetwórstwo, 12 proc. - gastronomia, 11 proc. - przetwórstwo, 5 proc. powstaje podczas sprzedaży.

W świetle najnowszego raportu dotyczącego marnowania żywności w Polsce - na podstawie badań Instytutu Kantar Millward Brown przygotowanego na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności (2018) – 42 osobom badanym na 100 zdarza się wyrzucać żywność. Najczęściej: pieczywo, owoce, wędliny i warzywa.

Dlaczego marnujemy żywność? Bo zakupy robimy za duże, bez planu, w roztargnieniu, brakuje nam nawyku czytania etykiet.
Jest to także wynik braku odpowiedniej wiedzy na temat prawidłowego przechowywania żywności oraz sposobów na ponowne wykorzystanie resztek z posiłków.

Wśród najczęściej wymienianych przyczyn wyrzucania żywności są:

  • przekroczenie terminu ważności,
  • zbyt duże zakupy
  • zakup produktu o niewłaściwej jakości
  • zbyt duże porcje posiłków
  • niewłaściwe przechowywanie żywności.

16 października obchodzony jest Światowy Dzień Żywności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska