Nauczą uczniów 19 zawodów

Tomasz Gdula
- Oto dzieła uczestników kursu obsługi obrabiarek numerycznych - pokazuje dyrektor Tadeusz Urbańczyk.
- Oto dzieła uczestników kursu obsługi obrabiarek numerycznych - pokazuje dyrektor Tadeusz Urbańczyk. fot. Daniel Polak
269 uczniów szkół zawodowych przeszkoli za unijne pieniądze Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Kędzierzynie-Koźlu.

Młodzież z ostatnich klas zasadniczych szkół zawodowych i techników Kędzierzyna-Koźla od kilku tygodni uczestniczy w programie "Najlepsi z najlepszych", realizowanym w ramach Programu Operacyjnego "Kapitał Ludzki".

- Jego celem jest poszerzanie umiejętności zawodowych młodzieży, tak by mogła w przyszłości z powodzeniem konkurować na rynku pracy i zdobywać jak najlepsze posady - tłumaczy dyrektor CKPiU Tadeusz Urbańczyk. - Kursy, których tematyka jest bardzo szeroka, finansuje Europejski Fundusz Społeczny i starostwo powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu.

Obecnie swoje kwalifikacje poszerza 12 kursantów, uczących się pracy na obrabiarkach sterowanych numerycznie oraz 14 innych, uczęszczających na kurs spawacza.
Młodzież chwali sobie zajęcia w CKPiU, gdyż są one adresowane do uczniów, którzy mają już za sobą kilkuletnią naukę wybranego przez siebie zawodu, a teraz dostali dodatkową okazję poszerzenia swej wiedzy w kolejnej profesji. Wszystko to ma zagwarantować kursantom lepszy start na rynku pracy.

Program "Najlepsi z najlepszych" to wielkie przedsięwzięcie, zaplanowane od jesieni 2008 do końca 2009 roku. W tym czasie w kędzierzyńsko-kozielskim CKPiU zostanie przeprowadzonych łącznie 19 kursów, wśród których poza spawaniem i obsługą nowoczesnych obrabiarek będzie można poszerzyć wiedzę m.in. w zawodach kierowcy, kelnera, operatora wózków widłowych.
Ponadto zaplanowano kurs obsługi programów księgowych oraz pilotowania wycieczek. Tak szeroki zakres zajęć gwarantuje, że każdy znajdzie coś dla siebie, a nabyte umiejętności mogą w przyszłości pomóc w zdobyciu wymarzonej pracy.

- Jeśli, dajmy na to, mechanik samochodowy będzie mial w kieszeni także papiery spawacza, na pewno w oczach potencjalnego pracodawcy będzie bardziej atrakcyjny - mówi dyrektor Urbańczyk. - Realizacja programu "Najlepsi z najlepszych" pomoże wielu naszym absolwentom zdystansować w przyszłości rówieśników w wyścigu po dobry etat.

Koszty realizacji kilkunastomiesięcznego programu sięgną pól miliona złotych. CKPiU pozyskało na ten cel z unijnych funduszy prawie 437 tys. zł, w czym wydatnie pomogła Fundacja Rozwoju Śląska. Pozostałe 63 tys. zł wyłożyło starostwo powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu.

Inicjatywa spotkała się już z zainteresowaniem pracodawców, liczących że absolwenci kursów zasilą w przyszłości ich biznesy.

- Sprzedawca musi umieć nie tylko zainteresować klienta towarem i mieć na jego temat szeroką wiedzę ale także potrafić czytać faktury. Im szersza wiedza, tym lepiej - uważa Bronisław Piróg, właściciel przedsiębiorstwa handlowego Polcer z Polskiej Cerekwi.

W najbliższych miesiącach na Opolszczyźnie będzie coraz więcej możliwości poszerzania swej wiedzy zawodowej i nabywania nowych kwalifikacji za unijne pieniądze. Gwarantuje to program Kapitał Ludzki, dzięki któremu dokształcać będzie się mogła nie tylko młodzież, ale także dorośli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska