Nie każda roślina wytrzyma grzejący kaloryfer! Polecamy takie, które są odporne na sezon grzewczy. Zobacz, co się sprawdzi

Katarzyna Józefowicz, Katarzyna Laszczak
Sezon grzewczy to dla wielu roślin doniczkowych wyzwanie. Ale są i takie, które nie boją się grzejących kaloryferów.
Sezon grzewczy to dla wielu roślin doniczkowych wyzwanie. Ale są i takie, które nie boją się grzejących kaloryferów. kropekk_pl/pixabay.com
Sąsiedztwo grzejących kaloryferów jest dla wielu roślin nie do wytrzymania. Dlatego jesienią i zimą tracą ładny wygląd, a nawet zamierają. Tym bardziej że kaloryfer oznacza nie tylko powietrze ciepłe, ale także suche, a takiego większość kwiatów doniczkowych nie lubi. Są jednak i takie, którym rozgrzane kaloryfery nie przeszkadzają i sezon grzewczy znoszą bez uszczerbku. Polecamy rośliny, które nie boją się grzejników.

Spis treści

Jesienne i zimowe problemy z kwiatami doniczkowymi

Kwiaty doniczkowe uprawiane w naszych domach i mieszkaniach to zwykle rośliny pochodzące z tropikalnych rejonów świata, dlatego ich wymagania są dość szczególne. Wysoka temperatura, dużo światła i podwyższona wilgotność podłoża oraz powietrza to dla nich najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju. W mieszkaniu trudno jest jednak zapewnić je roślinom w okresie zimowym. Wynika to przede wszystkim z mniejszej ilości światła słonecznego. Ale dużym problemem są także grzejące kaloryfery, które wprawdzie zapewniają ciepło, ale także wysuszają powietrze. Tworzy to trudne warunki dla naszych kwiatów.

Na co zwrócić uwagę, pielęgnując rośliny domowe zimą?

Większość kwiatów doniczkowych lubi światło, ale rozproszone. Szczególną uwagę powinniśmy zwracać na to latem. Niewiele roślin wytrzyma np. bezpośrednie nasłonecznienie na parapecie południowego okna. Jednak zimą sytuacja się zmienia. Na naszej szerokości geograficznej dzień jest krótki, a słońce „wędruje” nisko po niebie. Warto zadbać o to, żeby rośliny miały jak najwięcej światła – warto je przenieść na najlepiej oświetlone parapety (zimą również na południowym nie grozi im poparzenie).

Inny problem dla kwiatów doniczkowych, który pojawia się jesienią i zimą, to grzejące kaloryfery. Mogłoby się wydawać, że tropikalne rośliny lubią wysokie temperatury. Jednak problem w tym, że grzejniki nie tylko podnoszą temperaturę, ale również wysuszają powietrze. A zdecydowana większość roślin lubi powietrze wilgotne. Jeśli w naszym mieszkaniu powietrze jest suche (również dla nas wilgotność powinna wynosić 40–60%), warto korzystać z nawilżaczy albo w pobliżu kwiatów postawić miskę z wodą (oczywiście może być jakaś dekoracyjna). Rośliny warto też zraszać, ale pamiętajmy, że nie wszystkie to tolerują.

Jesienią i zimą uważajmy też na kwiaty podczas wietrzenia. Róbmy to tak, żeby zimne powietrze nie owiewało bezpośrednio roślin, bo tak dużej i nagłej różnicy temperatur nie zniosą żadne kwiaty.

Jesienią i zimą uważaj na kaktusy i sukulenty

Większość kaktusów i sukulentów należy wprawdzie do roślin, którym suche powietrze nie przeszkadza, dobrze znoszą też wysokie temperatury. Jest jednak jeden problem – one lubią ciepło tylko latem. Jesienią i zimą większość z nich doceni okres odpoczynku, z ograniczonym podlewaniem i obniżoną temperaturą. A więc sąsiedztwo grzejącego kaloryfera nie jest dla nich wskazane. Zimą w chłodzie dobrze czują się m.in. kaktusy oraz grubosze, eszewerie, eonia, wilczomlecze doniczkowe (np. trój- i pięciożebrowy).

Kwiaty doniczkowe, które mogą stać przy kaloryferze

Do roślin doniczkowych, które są odporne na pracujące kaloryfery, należą m.in. sępolie (fiołki afrykańskie), sansewierie, zamiokulkasy, zielistki, ale takich gatunków jest więcej. Zobacz w galerii, jakie kwiaty doniczkowe mogą stać przy kaloryferze.

Polecjaka Google News - RegioDom

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nie każda roślina wytrzyma grzejący kaloryfer! Polecamy takie, które są odporne na sezon grzewczy. Zobacz, co się sprawdzi - e-Ogródek

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska