Niedługo rozpocznie się remont sporego odcinka murów miejskich w Byczynie. Na wieży Polskiej pojawi się nawet Jan Zamoyski

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Pod koniec czerwca ma się rozpocząć remont kolejnego odcinka murów obronnych w Byczynie. W ramach prac wieża Polska, czyli Wschodnia, zostanie udostępniona turystom.
Pod koniec czerwca ma się rozpocząć remont kolejnego odcinka murów obronnych w Byczynie. W ramach prac wieża Polska, czyli Wschodnia, zostanie udostępniona turystom. Milena Zatylna
Pod koniec czerwca ma się rozpocząć największy w dotychczasowej historii Byczyny remont zabytkowych murów miejskich. Jedna z wież zostanie udostępniona turystom. Do zwiedzających ma przemawiać sam hetman Jan Zamoyski.

W kwietniu gmina Byczyna rozstrzygnęła przetarg na renowację średniowiecznego obwarowania miasta.

- Wygrała firma z Nysy, która między innymi remontowała mury w Białej. U nas ma zacząć prace w czerwcu – mówi Iwona Sobania, burmistrz Byczyny. – Kwota po przetargu to 7 milionów złotych, czyli mniej niż dofinansowanie, które dostaliśmy na ten cel z pieniędzy rządowych, ale nauczeni doświadczeniem wiemy, że prace na murach są nieprzewidywalne i dobrze mieć ten bufor finansowy.

Warto przypomnieć, że Byczyna otrzymała na remont murów prawie 10 mln zł.

Prace obejmą tzw. fragment B zabytkowego obwarowania - od ulicy Wąskiej do ulicy Zamojskiego wraz basztą Piaskową i wieżą bramną Wschodnią, czyli Polską.

Wieża ta ma zostać udostępniona turystom. Będzie poświęcona słynnej bitwie pod Byczyną, do której doszło w 1588 roku, kiedy to wojska hetmana Jana Zamoyskiego starły się z armią księcia Maksymiliana Habsburga. Bitwa ta zdecydowała o losach korony polskiej i w jej efekcie królem Rzeczpospolitej został Zygmunt III Waza.

- Na wieży zostaną zastosowane bardzo nowoczesne narzędzia multimedialne. Nie będę zdradzać wszystkich niespodzianek, ale dzięki tym rozwiązaniom do turystów będzie przemawiał sam hetman wielki koronny Jan Zamoyski – zapowiada Iwona Sobania. – W ten sposób chcemy zachęcić przede wszystkim młodzież do zwiedzania i poznawania historii.

Pierwotnie planowano, że turystycznie zostanie zaadaptowana baszta Piaskowa, czyli ta, w podobno swoje obserwacje prowadziła byczyńska astronom Maria Cunitia.

- Ale wejście do tej wieży prowadziłoby przez teren prywatny, na co nie zgodzili się właściciele – tłumaczy burmistrz Byczyny.

Renowacja wspomnianego odcinka byczyńskich murów to projekt dwuletni. Ma się zakończyć jesienią przyszłego roku.

Oprócz tego gmina otrzymała 500 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury na kontynuowanie prac remontowych na tzw. odcinku A, czyli w sąsiedztwie targowiska.

- Prace chcemy zacząć od strony wyremontowanej, od wieży i sukcesywnie przesuwać się w kierunku posterunku policji, na tyle, na ile wystarczy nam pieniędzy – wyjaśnia Iwona Sobania. – Renowacji wymaga też odcinek wzdłuż fosy, bo jest on w fatalnym stanie. Jego remont pochłonąłby kolejne miliony złotych, których w budżecie nie mamy. Ponieważ jest on od mniej widocznej strony miasta, zostawiamy to sobie na koniec.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska