Niepełnosprawni powodzianie mogą liczyć na rządowe zasiłki

POL
Niepełnosprawni mogą liczyć na zasiłki.
Niepełnosprawni mogą liczyć na zasiłki. POL
PFRON wypłaci do 2 tysięcy złotych osobom niepełnosprawnym, które w kataklizmie utraciły sprzęt zakupiony z pomocą funduszu. O szczegółach poinformował wiceminister pracy Jarosław Duda.

Wwyniku tegorocznej powodzi wszystkie osoby i rodziny dotknięte jej skutkami znalazły się w bardzo trudnej sytuacji bytowej i życiowej, ale w szczególnie trudnej sytuacji materialnej, społecznej i życiowej są osoby niepełnosprawne i to one potrzebują dodatkowego wsparcia - czytamy w komunikacie wydanym przez pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, prezesa rady nadzorczej PFRON Jarosława Dudę.

Każda osoba niepełnosprawna, która dysponuje aktualnym orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (lub tzw. orzeczeniem równoważnym), a także dzieci i młodzież niepełnosprawna posiadająca aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, wydane przed ukończeniem 16 roku życia może otrzymać wparcie zapomogowe w wysokości do dwóch tys. zł.

Wsparcie ma charakter automatyczny, a więc wystarczy wypełnić specjalny wniosek Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (dostępny w Oddziale Wojewódzkim PFRON) i przedłożyć tylko dwa dokumenty:
- kopię orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności (albo orzeczenia tzw. równoważnego, np. lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych),
- dokument wystawiony przez administrację rządową lub samorządową (gmina, powiat), potwierdzający poniesienie szkody w pomieszczeniach mieszkalnych zamieszkiwanych przez osobę niepełnosprawną.

Wnioski można składać do 15 listopada 2010 r. - pisze w swoim oświadczeniu minister Jarosław Duda. Już od 30 czerwca o pomoc mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne dotknięte skutkami powodzi, a pieniądze mogą być przeznaczone m.in. na dofinansowanie zakupu takiego sprzętu, który został uszkodzony, zniszczony lub utracony w wyniku powodzi, a był uprzednio dofinansowany z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach programów "Pegaz 2010" i "Komputer dla Homera 2010" (szczegółowa informacja: www.pfron.org.pl i Oddziały Wojewódzkie PFRON).

Pomoc trafi nie tylko do osób prywatnych. Otrzymają ją także firmy zatrudniające niepełnosprawnych i instytucje działające na ich rzecz, np. warsztaty terapii zajęciowej. Jeżeli ich majątek lub sprzęt utracony w powodzi nie był ubezpieczony, to w ramach "Programu wyrównywania różnic między regionami" możliwe będzie otrzymanie wsparcia finansowego na odtworzenie zniszczonego majątku firm lub warsztatów terapii zajęciowej.

Ponadto w rządowym projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja 2010 r. zaproponowano m.in. wsparcie przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w zakresie utrzymania miejsc pracy zagrożonych likwidacją na skutek powodzi. Oznacza to, że firmy zatrudniające niepełnosprawnych mogą liczyć na pomoc.

Ustawa zakłada też wprowadzenie zmian prawnych umożliwiających pracodawcy prowadzącemu zakład pracy chronionej przekazanie pieniędzy z funduszu rehabilitacji na rzecz innego pracodawcy, prowadzącego zakład pracy chronionej, który poniósł straty na skutek powodzi.

Pieniądze tak pozyskane będzie można przeznaczyć na pomoc indywidualną dla osób zatrudnionych w zalanym zakładzie. Dzięki tym wszystkim rozwiązaniom jest szansa, że niepełnosprawni, których dotknął majowy żywioł chociaż częściowo zminimalizują poniesione straty, a także nie utracą pracy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska