Niepełnosprawni z Głuchołaz przygotowują program radiowy

fot. Krzysztof Strauchmann
Autorzy głuchołaskich Inspiracji w Radio In: Natalia i dwóch Piotrów z opiekunem Piotrem Osiadłym.
Autorzy głuchołaskich Inspiracji w Radio In: Natalia i dwóch Piotrów z opiekunem Piotrem Osiadłym. fot. Krzysztof Strauchmann
Od kwietnia działa internetowe radio adresowane do osób niepełnosprawnych. Uruchomiło je Caritas Polska. Na antenie niepełnosprawni opowiadają o swoich inspiracjach. Warsztaty terapii z Głuchołaz przygotowują właśnie program radiowy.

W kwietniu Caritas Polska uruchomiło interne towe radio, adresowane do osób niepełnosprawnych. Radio In (wwwo.radioin.pl) współtworzą sami niepełnosprawni. Audycji pt. “Inspiracje", przygotowywanej przez mieszkańców Głuchołaz, można posłuchać w każdą środę o 18.

- Zaproszenie do tworzenia własnych audycji dostały wszystkie oddziały Caritas. Chętnie na nie odpowiedzieliśmy. Na stałe audycje odważyło się w sumie 8 ośrodków i osób indywidualnych z całej Polski - mówi Piotr Osiadły, opiekun pracowni komputerowej w Warsztatach Terapii Zajęciowej przy Caritas w Głuchołazach - Początkowo zaproponowano nam cotygodniową, godzinną audycję. Zgodziliśmy się na 25 minut.

Formuła programu “Inspiracje" jest prosta. Każdy z 25 uczestników warsztatów zostaje gospodarzem kolejnego spotkania i na antenie zwierza się ze swoich zainteresowań, pasji i problemów. - Ja opowiadałem, jak szukam pracy - mówi Piotr, autor pierwszych “Inspiracji" - Z kolegą regularnie odwiedzamy różne firmy, ale od szefów słyszymy głównie, że dadzą znać, jak się coś pojawi, bo na razie mają komplet ludzi. Wybieramy się jeszcze do burmistrza.

Może on będzie miał dla nas jakąś propozycję. - Kocham muzykę, więc jej swoją audycję poświęciłam w całości - mówi Natalia - Na warsztatach prowadzimy własny zespół muzyczny “Skowronki z kapelusza", ale puszczałam nie tylko nasze utwory.

- Początkowo byłem bardzo spięty, zdenerwowany, że występuję w radio, ale potem jakoś poszło - dodaje Piotr.
Audycje są nagrywane na cyfrowy dyktafon i montowane na komputerze. Przygotowany program jego autorzy wysyłają internetem do warszawskiej centrali radia.

- Po wypadku w Smoleńsku musieliśmy dostosować temat rozmowy do żałoby narodowej - opowiada opiekun grupy Piotr Osiadły - To był nasz chrzest bojowy, wielka improwizacja. Każdy mówił o swoich uczuciach. Chyba wyszło dobrze. Na razie internetowe Radio In ma ok. 4 tysięcy codziennych użytkowników, ale wybrane audycje chce transmitować Radio Warszawa. Radiowcy z Głuchołaz będą też szlifować swój warsztat pracy na szkoleniach.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska