Niewidomy też może być molem książkowym

Redakcja
Czytak to nieduże i proste w obsłudze urządzenie, które  ładuje się przez ok. 3 godziny. Bateria trzyma do 12 godzin - mówi Tomasz Cygan z WBP. - Jeśli ktoś nie ma takiego sprzętu, może go u nas wypożyczyć.
Czytak to nieduże i proste w obsłudze urządzenie, które ładuje się przez ok. 3 godziny. Bateria trzyma do 12 godzin - mówi Tomasz Cygan z WBP. - Jeśli ktoś nie ma takiego sprzętu, może go u nas wypożyczyć. Sławomir Mielnik
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w swojej ofercie ma 550 tytułów książek mówionych w systemie mp3 do odtwarzania przez "czytak".

Z takiej oferty opolanie mogą skorzystać dzięki współpracy WBP i Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym “Larix" im. H. Ruszczyca z Warszawy.

- To propozycja dla osób niewidomych oraz słabo widzących - mówi Tomasz Cygan z wypożyczalni WBP. - Do skorzystania z audiobooków potrzebne jest specjalne urządzenie tzw. czytak. Na razie mamy dwa czytaki, ale planujemy zakupić kolejne.

Co osoba niewidoma musi zrobić żeby skorzystać z takiej formy czytelnictwa? Procedura jest prosta i nie trwa długo.

- Czytak można wypożyczać na okres 14 dni i raz przedłużyć o kolejne 14 dni. Osoba zainteresowana musi przyjść z kartą SD lub kartą typu CF (compact flesh). Na 2 GB zmieści się ok. 30 tytułów - informuje Tomasz Cygan. - Dotąd osoby, które kupowały czytak prywatnie, na nagranie książek czekały ponad tydzień, ponieważ taką kartę trzeba było wysłać aż do Warszawy i czekać na zwrot.

Teraz w Opolu czytelnicy mają do wyboru ok. 550 tytułów. W wypożyczalni jest też zeszyt z krótkimi streszczeniami dostępnych książek. Dobrze jeśli osoba niewidoma przychodzi z kimś, kto jej poczyta opisy, ale my też służymy tu pomocą. Na wybrane tytuły czeka się jeden dzień, choć to zależy od ich liczby. Jeśli nie ma dużego ruchu, książki nagrywamy nawet w ten sam dzień.

WBP zachęca również z korzystania z pokaźnego zbioru kaset podpisanych Alfabetem Brail'a, gdzie wśród 900 tytułów do wyboru jest głównie klasyka polska i obca. Wypożyczać można też tradycyjne audiobooki (400 tytułów).

W dwa czytaki zaopatrzona jest także Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu.

O zaletach czytaka przekonał się już dawno pan Zdzisław Pogoda z Opola, który jest osobą niedowidzącą.

- Dzięki książce poznaję inne kultury i cywilizacje. By nie mieć ograniczeń w czytaniu zaopatrzyłem się w ten fajny sprzęt już trzy lata temu w ramach programu PFRON.

Czytak mieści się w kieszeni i działa w każdych warunkach. Można też podpiąć do niego słuchawki. Książki się zatrzymuje, przesuwa tytuły w przód i cofa. Baterie ładuje się przez ok. 3 godziny. Dla osób, które mają kłopoty z widzeniem, to świetna sprawa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska