Nowa ścieżka rowerowa szlakiem ciuchci Paulinki pęka pół roku po budowie [WIDEO]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Ścieżka rowerowa szlakiem dawnej kolejki Paulinki
Ścieżka rowerowa szlakiem dawnej kolejki Paulinki fot. Mirosław Dragon
20-kilometrową ścieżkę rowerową z Olesna przez Gorzów Śląski do Praszki uroczyście otwierano w październiku 2019 roku. Już wymaga remontu, bo pęka w wielu miejscach. Wykonawca naprawia ją w ramach gwarancji.

- Nawet rok nie minął od oddania inwestycji, a asfalt się rozłazi i wychodzą piękne wykwity, na których można wybić zęby - mówi jeden z mieszkańców Kozłowic. - Ścieżka rowerowa z Olesna przez Gorzów Śląski do Praszki, szlakiem dawnej kolejki Paulinki, to świetna sprawa, ale to musi być droga rowerowa dobrej jakości!

20-kilometrową ścieżkę rowerową z Olesna przez Gorzów Śląski do Praszki zbudowało starostwo powiatowe w Oleśnie dzięki 85-procentowej dotacji z Unii Europejskiej z programu obniżania zanieczyszczenia powietrza. Budowa całego odcinka kosztowała aż 4,6 miliona zł, z czego aż 3,9 mln zł wyniosła dotacja.

Asfaltowa ścieżka w większości biegnie wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 487.

Inwestycję zrealizowało starostwo powiatowe w Oleśnie, ale na pokrycie wkładu własnego dołożyły się wszystkie gminy, przez które przebiega ścieżka rowerowa, czyli: Olesno, Radłów, Gorzów Śląski i Praszka.

Ścieżkę uroczyście otwarto w październiku 2019 roku. Minęło trochę ponad pół roku, a droga pęka w wielu miejscach.

- Mieszkam w Gorzowie Śląskim, więc przejechałem rowerem cały ten odcinek, żeby sprawdzić jej stan. Rzeczywiście, zwłaszcza w Gorzowie Śląskim jest zniszczona, dlatego wykonawca musi ją naprawić w ramach gwarancji - mówi starosta oleski Roland Fabianek.

W piątek wykonawca (była nim firma Larix) położył już nową nawierzchnię na 120-metrowym odcinku w Gorzowie Śląskim. Zalepione zostały też pęknięcia asfaltu w innych miejscach.

Ścieżka rowerowa na trasie Paulinki powstała w ramach dużego projektu, przygotowanego dla subregionu Kluczbork - Olesno - Namysłów, który ma na celu ograniczanie niskiej emisji czyli zanieczyszczenia powietrza.

Ścieżka rowerowa jest asfaltowa, ma 2,5 metra szerokości. Biegnie dawnym torowiskiem słynnej ciuchci Paulinki. Rozpoczyna się w Oleśnie, dalej biegnie przez Boroszów, Jamy, Gorzów Śląski, aż do Praszki.

Przedłużeniem ścieżki rowerowej po trasie Paulinki jest droga dla rowerzystów z Praszki aż do Aleksandrowa, na trasie dawnej Wieluńskiej Kolei Wąskotorowej. Rowerzyści z Praszki mają także nową ścieżkę od Szosy Gańskiej w Praszce aż do końca wsi Rozterk.

W ramach tego samego projektu powiat oleski zbudował w sumie 5 ścieżek rowerowych:

  1. Warłów – Szemrowice
  2. Kościeliska
  3. Praszka – Pilawy
  4. Praszka – Rozterk
  5. trasa byłej linii kolejowej Praszka – Olesno

Najważniejsze inwestycje w powiatach kluczborskim i oleskim w ramach dotacji na strategię niskoemisyjną:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska