Nowy sprzęt w szpitalu w Nysie za 5 milionów złotych. Jest też tomograf z opcją wykrywania Covid-19

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Nyski szpital uruchomił nowy aparat do tomografii komputerowej z dodatkową możliwością wczesnego wykrywania zmian po koronawirusie. Można to stwierdzić już w trzeciej dobie po zakażeniu, a więc wcześniej niż to pokazują testy.

Opcja covidowa to oprogramowanie do szybkiej diagnostyki zmian w płucach, charakterystycznych dla obrazu po zarażeniu Sars - Cov – 2 - mówi Piotr Wawrzyńczyk z firmy GE, która produkuje urządzenie. – Jest tu także oprogramowanie pokazujące zmiany w mózgu, w wątrobie, w jamie brzusznej i narządach miąższowych po powikłaniach po Covid 19.

Tomograf został kupiony dzięki środkom unijnym, przyznanym przez urząd marszałkowski. Dyrekcja szpitala w Nysie podziękowała dziś licznym darczyńcom, budżetowi państwa, samorządowi wojewódzkiemu, za pomoc w zdobyciu dodatkowego wyposażenia do walki z epidemią.

Jest druga anestezjologia

W nyskim szpitalu na potrzeby zwalczania epidemii uruchomiono drugi Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii na 11 łóżek z kompletnym wyposażeniem, które kupiono głównie z dotacji państwowej. Jest tu jedyny w Nysie namiot – izolatorium dla pacjentów zakaźnych, dodatkowe respiratory, kardiomonitory, zestawy pomp infuzyjnych, urządzenia do dekontaminacji i dezynfekcji.

Nowością jest videolaryngoskop, stosowany do intubacji chorych z powikłaniami. Oddział czeka na pacjentów z koronawirusem lub na decyzje, że może posłużyć wszystkim chorym.

- Po epidemii to wszystko będzie u nas skutecznie wykorzystane – zapewnia Agata Woźniak, pielęgniarka oddziałowa Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Szpital wzbogacił się też o dodatkowy aparat RTG, bowiem wcześniejszy liczył 20 lat i był bardzo wysłużony. Ponad 100 tysięcy złotych do jego zakupu dołożyła Fundacja Dzieciom przy ING Banku Śląskim. Trzy urządzenia warte 100 tysięcy złotych kupiła dla szpitala w Nysie głuchołaska firma Schattdecor.

- Zapytaliśmy czego potrzebują i zajęliśmy się zakupem videolaryngoskopu, urządzenia do automatycznej wentylacji klatki piersiowej i dwóch łóżek do sali intensywnej opieki – mówi Łukasz Majcher z Schattdecor. - W filozofii naszej firmy jest wpisane pomaganie, ale czas pandemii był bodźcem aby wspomóc służbę zdrowia i pokazać, że doceniamy ich poświęcenie i heroiczną postawę. To gest naszego szacunku dla nich.

- Lista darczyńców naszego szpitala jest bardzo długa, mam nadzieję, że niedługo będzie okazja im wszystkich podziękować. - zapowiada dyrektor ZOZ Norbert Krajczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska