O regionie w teorii i w praktyce

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
W DWPN zakończyły się warszaty "Regionatorium" dla nauczycieli.

Warsztaty REGIO-natorium dla nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zorganizował Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. Wzięło w nim udział 60 pedagogów podzielonych na cztery grupy po 15 osób.

- Związek człowieka z dziedzictwem własnego regionu jest wartością, którą należy uświadomić dzieciom i młodzieży, by ukszałtować w nich poczucie własnej tożsamości i postawę tolerancji wobec innych - mówi Beata Majnusz z DWPN - dlatego zorganizowaliśmy te zajęcia warsztatowe z regionalizmu.
Nauczyciele mieli okazję wysłuchać wykładów, oglądać prezentacje multimedialne, brali udział w "burzach mózgów" i pracowali w grupach. Zajęcia prowadzili dr Danuta Berlińska, socjolog z UO, dr Bernard Linek z Instytutu Śląskiego. Pod kierunkiem Dawida Smolorza (na zdjęciu), autora projektów z historii regionu uczestnicy pracowali nad scenariuszami zajęć szkolnych.

- Warto było wziąć udział w tym projekcie - mówi Helga Bieniusa, z-ca dyrektora PG w Zdzieszowicach. - Szczególnie dużo dały mi zajęcia z dr Berlińską, która pokazywała kwestie związane z MN z perspektywy socjologicznej. Myślę, że wiele z materiału przekazanego podczas REGIOnatorium wykorzystamy na lekcjach historii i na języku polskim.

W szkolnej praktyce z pewnością przydadzą się nauczycielom przekazane im pomoce: płyta "Archiwum historii mówionej: www.e-historie.pl", mapa historycznego Górnego Śląska z wielojęzycznymi nazwami miejscowości oraz publikacja: "Górny Śląsk. 20 historii z XX wieku".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska