Dlaczego akurat na lotnisku? Bo 83 lata temu to właśnie tu stacjonowały samoloty, które wzięły udział w bombardowaniu bezbronnego Wielunia.
Przypomnijmy, że Wieluń nie miał żadnego wojskowego garnizonu, ani obiektów obronnych. Niemieckie lotnictwo ze szczególną zawziętością zaatakowało uśpione miasto, nie oszczędzając szpitala ani kościoła. Wg różnych szacunków śmierć poniosło od 1200 do 2000 osób, a co najmniej drugie tyle odniosło rany.
Akcentem kończącym środowe upamiętnienie było zapalenie znicza pamięci przez młodzież przybyła z Wielunia na Opolszczyznę, aby wziąć udział w dorocznym Biegu Pamięci z Polskiej Nowej Wsi do Wielunia.
Organizatorami obchodów byli: Wojewoda Opolski, IPN Oddział Wrocław, Gmina Komprachcice oraz Aeroklub Opolski.
To jednak nie wszystkie wydarzenia związane z rocznica wybuchu II wojny światowej, bo tradycyjnie 1 września w Opolu odbędą się następujące uroczystości: o godz. 8:00 - złożenie kwiatów przed budynkiem byłego konsulatu RP ul. Konsularna 1, o godz. 9:00 - złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Masowe Deportacje Działaczy Polskich Śląska Opolskiego na budynku Dworca Kolejowego w Opolu, o godz. 13:00 - msza św w intencji ofiar II wojny światowej w kościele oo. Franciszkanów, a o godz. 14:30 - uroczystość przed Pomnikiem na pl. Wolności.
Wojewoda Opolski Zaprasza mieszkańców Opolszczyzny do udziału w obchodach tej smutnej rocznicy.

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?