Obolała, ale szczęśliwa. Kasia Kaczyńska jest już po...

  Obolała, ale szczęśliwa. Kasia Kaczyńska jest już po operacji

  fot. archiwum

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Katarzyna Kaczyńska z córką Nikolą. Mała bardzo tęskni za mamą.

  Katarzyna Kaczyńska z córką Nikolą. Mała bardzo tęskni za mamą. ©fot. archiwum

  Historia Katarzyny Kaczyńskiej z Opola, samotnej matki walczącej z nowotworem, poruszyła serca Polaków.
  Katarzyna Kaczyńska z córką Nikolą. Mała bardzo tęskni za mamą.

  Katarzyna Kaczyńska z córką Nikolą. Mała bardzo tęskni za mamą. ©fot. archiwum

  - Jestem obolała, ale szczęśliwa - powiedziała wczoraj Kasia Kaczyńska, gdy tylko doszła do siebie po przebytej dzień wcześniej operacji płuc.

  - Nie spodziewałam się, że spotkam się z tak wielkim wsparciem ze strony obcych dla mnie osób, usłyszałam tyle ciepłych słów, że aż dostałam skrzydeł - relacjonowała rano przez telefon, zaraz po przebudzeniu. - Nawet już siedzę na łóżku, choć wczoraj mnie kroili i wycięli mi 10 guzków. Boli, mimo to czuję się dużo lepiej niż po operacji na lewym płucu, a przecież obie były podobne.

  Dwudziestosześcioletnia Katarzyna Kaczyńska z Opola, samotnie wychowująca 7-letnią córkę Nikolę, której historię opisaliśmy w magazynie sobotnio-niedzielnym w tekście "Apetyt na życie", przebywa obecnie w Centrum Onkologii w Warszawie. Kasia od dwóch lat choruje na mięsaka kości, wyjątkowo złośliwy nowotwór. Amputowano jej nogę, marzy o porządnej protezie, aby móc samodzielnie funkcjonować i zajmować się córką. Jej koszt to kwota rzędu 70 tys. zł.

  W środę 6 stycznia przeszła operację prawego płuca, w którym pojawiły się przerzuty nowotworowe. Wcześniej z tego samego powodu miała operację lewego płuca. Dzielnie znosi ogrom nieszczęść, które na nią spadły. Jak dzielnie, można było się przekonać, oglądając w ostatnim wydaniu "Ekspresu Reporterów" reportaż Sylwii Nieckarz "Innego wyjścia nie ma".

  - Zainteresowanie programem było ogromne - podkreśla prowadzący "Ekspres Reporterów" Michał Olszański. - Wiadomo, że ciężko chorych osób jest w Polsce bardzo wiele, ale to, co było najbardziej wymowne i zdecydowało o wyjątkowości tej historii, to sposób, w jaki Kasia zmaga się z tą chorobą, i sposób, w jakim mówi o życiu.

  Widzowie dzwonili licznie do telewizji, pytając o numer konta Kasi, ponieważ chcieliby wpłacić pieniądze na protezę. Zgłosiła się również rodzina, która chciałaby pomóc Kasi, zabierając Nikolę na ferie zimowe lub na wyjazd wakacyjny.

  - Ważny był również telefon od pana, który sam walczył z chorobą nowotworową. Prosił o kontakt z Kasią, chce jej powiedzieć, jak jemu się udało - dodaje Michał Olszański.
  Również w redakcji nto od blisko tygodnia urywają się telefony od osób chcących pomóc Kasi. Jej dzielna walka i niezwykła postawa życiowa wywołała żywy odzew internautów na forum nto.

  "Kasieńko! Jestem pod wielkim wrażeniem Twojej siły i ducha! Jesteś dla mnie wielką lekcją pokory. Każdy, kto narzeka na jakieś głupoty, młode dziewczyny, które narzekają na kilka cm w pasie za dużo - popatrzcie na Kasię!!! To są problemy - a Wy dajcie spokój, zajmijcie się poważnymi sprawami. Droga Redakcjo, podajcie jak można wspomóc Kasię, może pomoc Córeczce lub inaczej? To jest sprawa, której warto poświęcić czas, wysiłek, uwagę" - napisała Basia.

  "Jesteś Wielka!!!! Trzymam kciuki, widywałam cię czasem na ulicy i widziałam zmiany, jak znikałaś w oczach, i potem ta proteza, ale zawsze byłam pełna podziwu, widząc uśmiech na Twojej twarzy, że dajesz sobie z tym wszystkim radę. Podziwiam Cię i trzymam kciuki" - to wpis Agniechy.

  Kasia czytała forum, a te wpisy sprawiły jej wiele radości. Program o sobie obejrzała natomiast w szpitalu w Warszawie, wraz z innymi chorymi.

  - Lekarze śmiali się na mój widok i mówili "nasza gwiazda", pół szpitala o niczym innym nie mówiło, tylko o mnie. Wszyscy mówili, że jestem silna i dam radę. A najważniejsze jest to, że przybliża się cel, jakim jest nowa proteza. Zaczynam wierzyć, że to marzenie się spełni - podkreśla Katarzyna Kaczyńska.
  W rychłą odmianę ich losu wierzy również ojciec Kasi, 73-letni pan Krystian, jedyna bliska osoba, na której pomoc mogła do tej pory liczyć 26-latka.

  - To przeszło moje najśmielsze oczekiwania, sąsiedzi zatrzymują mnie, pytają, na jakie konto można wpłacać pieniądze, deklarują, że przekażą Kasi 1 procent z podatku - opowiada Krystian Kaczyński. - Nawet moja kuzynka z Niemiec, z którą nie miałem kontaktu od 15 lat, zadzwoniła. Dopiero z telewizji dowiedziała się, jakie nieszczęście spotkało Kasię, również chce jej pomóc.

  Kasia ma przebywać w Centrum Onkologii w Warszawie do 15 stycznia. Mała Nikola już za nią tęskni.
  - Jak oglądaliśmy wspólnie ten reportaż w telewizji, mówiła tylko: "a ja to bym chciała, żeby mama była teraz przy mnie". To małe dziecko, trudno mu wytłumaczyć, że nie ma innego wyjścia - dodaje dziadek Nikoli.
  Również do NZOZ "Samarytanin" Opieka Paliatywna i Hospicjum Domowe, pod którego opieką od blisko dwóch lat znajduje się Kasia Kaczyńska, przychodzi wiele osób poruszonych historią Kasi.

  - Mówią, że postawa tej dzielnej młodej kobiety dodaje im sił do walki z chorobą - mówi Benita Wysocka, pielęgniarka z hospicjum.

  - Psychika człowieka jest bardzo silnie związana z jego ciałem, czego niejednokrotnie doświadczyłem w swojej praktyce zawodowej - mówi dyrektor "Samarytanina", dr Cezary Juda, specjalista medycyny paliatywnej.

  - Jeśli kiedyś uda nam się wykryć tę zależność, będzie to pierwszy krok do wyleczenia większości chorób nowotworowych. Kasia, z jej niezwykłą siłą psychiczną, jest tego najlepszym przykładem. Wierzymy, że dzięki temu uda jej się pokonać chorobę.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (5) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo