reklama

Obwodnica Olesna - trasa niezgody. Jak kilka osób zablokowało inwestycję na ponad pół miliarda

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Zaktualizowano 
- Czy ja dożyję zbudowania tej obwodnicy, skoro tiry rujnują nam domy i zdrowie? - martwi się Urszula Bensz, której dom stoi przy trasie.
- Czy ja dożyję zbudowania tej obwodnicy, skoro tiry rujnują nam domy i zdrowie? - martwi się Urszula Bensz, której dom stoi przy trasie.
Budowę 23-kilometrowej obwodnicy Olesna zablokowały komitety protestacyjne.

Ze skargą do Brukseli
"Narodowy Plan Rozwoju - Program Operacyjny Infrastruktura Drogowa przewiduje budowę obwodnicy miasta Olesna w ciągu drogi krajowej S11 w latach 2008-2010" - pisali trzy lata temu urzędnicy ministerstwa transportu.
- Czyli budowa powinna już ruszyć! - mówi Urszula Bensz, szefowa Obywatelskiego Komitetu Budowy Obwodnicy Olesna, zrzeszającego ludzi domagających się jak najszybszej budowy drogi.

Tymczasem dotychczas nie ustalono nawet, jaki będzie przebieg tej trasy. Wiosną 2005 roku inwestor - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu zaproponowała cztery wersje obwodnicy Olesna: trzy południowe i jedną położoną na północ od miasta. Jednocześnie dano mieszkańcom oleskiej gminy czas na to, aby wybrali najlepszą z wersji i zgłaszali swoje uwagi.
We wrześniu tego samego roku GDDKiA podała ostateczną wersję (biegnącą na południe od miasta), uwzględniającą zgłoszone uwagi. Wtedy w Łowoszowie zawiązał się pierwszy komitet protestacyjny.

- Zgadzaliśmy się na obwodnicę, która biegnie z boku, tymczasem przesunięto ją tak, że oddzieliła od wioski nasze pola i osiedle domów jednorodzinnych - skarżą się mieszkańcy Łowoszowa.
Wkrótce zaczęły się tworzyć kolejne komitety, które wysyłały skargi do prokuratury, Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Obywatelskich, a nawet do Komisji Europejskiej.

GDDKiA opracowała wtedy kolejne trzy wersje obwodnicy północnej, zaproponowane przez protestujących. W marcu 2006 roku przeprowadzono w Oleśnie głosowanie. 177 osób było za nitką południową, 108 za wariantami północnymi. Inwestor uznał to za ostateczne rozstrzygnięcie.

Burmistrz wkracza do gry
Sytuacja odmieniła się jednak pod koniec grudnia 2006 roku, kiedy to włodarzem Olesna został Sylwester Lewicki. Obwodnica zaproponowana przez GDDKiA w ogóle mu się nie spodobała.
- To jest ominięcie miasta z daleka, a przecież powinna to być okazja do przyciągnięcia inwestorów - mówił Lewicki. Burmistrz Olesna zaproponował własną wersję północną: tzw. wariant błękitny z łącznikiem.
Pomysł był imponujący: utworzenie przy trasie terenów inwestycyjnych oraz 4,5-kilometrowy łącznik z drogą wojewódzką nr 901, którą do Gliwic codziennie jeżdżą setki tirów. Do tego zbiornik retencyjny na oleskich Walcach. Zalana zostałaby Dolina Stobrawy, którą przecina... rekomendowana przez GDKKiA wersja południowa obwodnicy.

Sylwester Lewicki wraz z ówczesnym senatorem Jarosławem Chmielewskim (PiS) pojechał do ministra transportu, żeby przekonać go do wariantu błękitnego obwodnicy. Bez powodzenia.
Kiedy Komisja Opiniowania Projektów Inwestycyjnych (KOPI) oraz minister środowiska pozytywnie zaopiniowali wersję południową, Lewicki odwołał się od tej opinii. Szef resortu musiał jeszcze raz przyjrzeć się projektom, co trwało kolejne kilka miesięcy.
Kiedy resort środowiska w tym roku po raz kolejny wybrał południowa nitkę obwodnicy, Lewicki poddał się.
- Nie będę walczył z wiatrakami - napisał w oświadczeniu burmistrz Olesna. Podał też, że wybór między nitką północną a południową to wybór między rozwojem a stagnacją gminy.

Będzie druga Rospuda?
Z wiatrakami postanowiły za to walczyć komitety protestacyjne. Od decyzji środowiskowej wojewody Wilczyńskiego odwołały się Stowarzyszenie Ochrony Przyrody Ziemi Oleskiej z Olesna i Porozumienie Komitetów Protestacyjnych Budowy Obwodnicy Północnej z Łowoszowa.
W efekcie projektom obwodnicy Olesna minister środowiska będzie musiał się przyjrzeć po raz trzeci.

- Nie pozwolimy niszczyć środowiska i ingerować w źródliska rzeki Stobrawy - mówi Andrzej Majewski, szef Stowarzyszenia Ochrony Przyrody Ziemi Oleskiej.
- Najlepsza jest obwodnica północna, a jeśli już ma być południowa, to musi zostać na powrót przesunięta w stronę Olesna, a nie przecinać naszą wieś - dodaje Anna Huć z Porozumienia Komitetów Protestacyjnych Budowy Obwodnicy Północnej.
Andrzej Majewski stawia sprawę jasno: będzie skarżył do sądu wszystkie kolejne decyzje administracyjne w sprawie budowy nitki południowej.

- My bardzo chcemy obwodnicy, ale prawdziwej, czyli wariant błękitny z łącznikiem - mówi Majewski. - Burmistrz Lewicki wycofał się, ponieważ mieszkańcy Olesna zrobili mu "huzia na Józia", ale my zwrócimy się nawet do Brukseli.

Pięciu gniewnych ludzi
Każde odwołanie to minimum kilka miesięcy zwłoki.
- W takim razie jest niemożliwe, żeby wybudować tę obwodnicę do 2013 roku - mówi Bolesław Pustelnik, szef GDDKiA w Opolu. - My nadal popieramy wersję południową. Za nią przemawia rozsądek. Najwięcej tirów porusza się po drodze nr 11 Poznań - Katowice, duża ich część wjeżdża na drogę nr 901 do Gliwic. Trzeba je wyprowadzić z miasta.

To nie przekonuje jednak protestujących. A to oni teraz rozdają karty. Inwestycję wartą 500 milionów zł bez problemu może zablokować kilka osób. Komitety chwalą się wprawdzie listami poparcia, na których jest ponad tysiąc nazwisk, ale akcję protestacyjną prowadzi kilku działaczy.
Pod odwołaniem do ministra środowiska podpisało się pięć osób: Andrzej Majewski, Jan Janik, Anna Huć, Maria Kansy i Bernard Florczyk.
- Jest nas więcej - przekonuje Andrzej Majewski. - Wariant błękitny poparł burmistrz Lewicki, starosta Jan Kus, większość radnych i sołtysów.

Nie poparli jednak ci, którzy decydują o budowie drogi: inwestor, wojewoda i minister. Dlatego przynajmniej przez 10 najbliższych lat obwodnicy nadal nie będzie.
Pozwy sądowe sprawią, że inwestycja wypadnie z harmonogramu. Nawet jeśli po 2013 roku znajdą się znowu pieniądze na tę drogę, procedura rozpocznie się od nowa: przygotowanie projektów, decyzji i pozwoleń. Razem z budową zajmie to kolejne 4-5 lat. Oczywiście o ile nie będzie protestów społecznych i odwołań.
Codziennie przez Olesno przejeżdża ok. 12-13 tysięcy samochodów. Prognozy mówią, że w 2020 roku, jeśli nadal nie będzie obwodnicy, ruch na ulicach może się zwiększyć nawet dwukrotnie.

Pod lupą

Pod lupą

GDDKiA wyceniła obwodnicę południową na 418,5 mln zł, a północną na 775,4 mln zł. Komitety protestacyjne zarzucają, że cena nitki północnej została specjalnie zawyżona. Wariantu błękitnego wcale nie wyceniano.

Przez Olesno przetaczają się codziennie setki tirów. Jadą z północy Polski (z Kołobrzegu i Poznania) na czarny Śląsk, do Bytomia i Gliwic. W domach położonych przy trasie pękają sufity i ściany, a hałas przejeżdżających kolosów nie daje ludziom spać.

Miasto potrzebuje obwodnicy, ale jej nie będzie miało. Komitety protestacyjne zablokowały budowę najdroższej po autostradzie A4 drogi w województwie (23-kilometrowy odcinek miał kosztować około pół miliarda złotych).

Bo w rzeczywistości ta szosa tylko przy okazji jest objazdem Olesna. Przede wszystkim to fragment drogi krajowej nr 11 (Kołobrzeg - Bytom). Trasa miała być zbudowana najpóźniej do 2013 roku. Ale nie ma już szans, żeby zdążyć do tego czasu. Protesty, pozwy sądowe, apelacje mogą trwać nawet przez kilka lat.

Wideo

Materiał oryginalny: Obwodnica Olesna - trasa niezgody. Jak kilka osób zablokowało inwestycję na ponad pół miliarda - Nowa Trybuna Opolska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 59

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

t
tomek
Coś słychać w sprawie obwodnicy

spotkanie z radnymi będzie 19.04 o godz 19 w MDK będzie, mowil tak proboszcz on teraz zajmuje sie spokaniami z mieszkańcami i obwodnica , a burmistrz Olesna zajmuje sie relikwiami (...)

Powód edycji: Łamanie regulaminu forum
G
Gość

Coś słychać w sprawie obwodnicy?

A
Armin
A ja proponuję oprócz sławetnej obwodnicy, zamknięcie rynku dla ruchu samochodowego, nie mój to pomysł a szkoda (mile widziane zaoranie i uprawa na przykład kartofli ).
W niedługim czasie nasz oleski Sąd Grodzki ma zostać zamknięty! Po paszporty już jeździ się do Opola (nawet za komuny można było tę sprawę załatwić w mieście powiatowym Oleśnie! Orzecznicy ZUS są w Kluczborku. Liczba mieszkańców maleje...
A. Zapomniałbym, miast miejsc pracy, wspaniale było by postawić na rogatkach miasta (jeszcze miasta)tablice w języku suahili !!!

To pomysl,ze stawiajac tablice daje sie prace temu ktory je wkopuje. Temu ktory sprzedaje idiotom spray. Temu kto te tablice potem restauruje i policji,ktora jezdzi od rogatki do rogatki dogladac majatku wspolnego.
Niby takie tablice a tyle dobrego w walce z bezrobociem.
Z
Zgryźliwy

A ja proponuję oprócz sławetnej obwodnicy, zamknięcie rynku dla ruchu samochodowego, nie mój to pomysł a szkoda (mile widziane zaoranie i uprawa na przykład kartofli ).
W niedługim czasie nasz oleski Sąd Grodzki ma zostać zamknięty! Po paszporty już jeździ się do Opola (nawet za komuny można było tę sprawę załatwić w mieście powiatowym Oleśnie! Orzecznicy ZUS są w Kluczborku. Liczba mieszkańców maleje...
A. Zapomniałbym, miast miejsc pracy, wspaniale było by postawić na rogatkach miasta (jeszcze miasta)tablice w języku suahili !!!

G
Gość
Najtrudniejszym dniem w naszym życiu był dzień, kiedy idąc na wybory oddaliśmy głos na Burmistrza Lewickiego. Szkoda że nie jesteśmy jasnowidzami!
Chociażby nie wiadomo ile artykułów pisał i przypisywał winę GDDKiA to i tak społeczeństwo prawdę zna że winę za wstrzymanie budowy obwodnicy Olesna ponosi Burmistrz Lewicki i jego przyjaciele !!!

Wyborcy

dla ciekawych wersja obwodnicy olesna jest prezentowana na Emapi-mapa internetowa(podobne do gogle maps) na ikonce: wiecej. na tej ikonce wiecej trzeba zaznaczyc :inwestycje drogowe.
G
Gość
Kalendarium decyzji i odwołań w sprawie obwodnicy Olesna z ostatniego roku:

15 czerwca 2007 - wojewoda opolski zwraca się do ministra środowiska o uzgodnienie środowiskowych warunków realizacji obwodnicy Olesna

24 października 2007 - postanowienie ministra środowiska w sprawie uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia (pozytywna opinia dla wersji południowej, rekomendowanej przez inwestora)
> W ciągu 30 dni wnioski o ponowne rozpatrzenie sprawy złożyli:
- burmistrz Olesna Sylwester Lewicki
- komitety protestacyjne: Stowarzyszenie Ochrony Przyrody Ziemi Oleskiej oraz Porozumienie Komitetów Protestacyjnych Obwodnicy Północnej.

19 marca 2008 - postanowienie ministra środowiska utrzymujące w mocy poprzednie postanowienie z 24 października 2007
> Na to postanowienie Stowarzyszenie Ochrony Przyrody Ziemi Oleskiej oraz Porozumienie Komitetów Protestacyjnych Obwodnicy Północnej wniosły skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Do dzisiaj nie został wyznaczony termin rozprawy.

30 kwietnia 2008 - decyzja wojewody opolskiego w sprawie warunków realizacji przedsięwzięcia
> Od tej decyzji odwołały się Stowarzyszenie Ochrony Przyrody Ziemi Oleskiej oraz Porozumienie Komitetów Protestacyjnych Obwodnicy Północnej

3 czerwca 2008 - postanowienie wojewody opolskiego w sprawie sprostowania pomyłki w decyzji z 30 kwietnia 2008.
> Na to postanowienie Stowarzyszenie Ochrony Przyrody Ziemi Oleskiej wniosło zażalenie.

no wlasnie panie lewicki.
o
obserwator 12,
W dniu 29.01.2010 o 20:54, tomciu.... napisał:

bo kto by tam tankowal gdyby byla obwodnica, przeciez interes musi sie oplacic i splacic.


teraz znowu szuka winnych swej nieudolnosci pan lewicki, wszystko bylo przygotowane, pieniadze, projektor i inwestor. dzieki obecnemu burmistrzowi tiry dalej jada przez centrum olesna, alfabetycznie to dobrodzien, otmuchow i paczkow maja obwodnice, kluczbork buduje 2 obwodnice, niemodlin, nysa i praszka maja juz projekty i niedlugo ruszy budowa, a wolesnie kleske wlasnej wersji polnocnej burmistrz przypisuje gddkia.
z
z olesna 3101
W dniu 29.01.2010 o 19:50, wyborcy napisał:

Najtrudniejszym dniem w naszym życiu był dzień, kiedy idąc na wybory oddaliśmy głos na Burmistrza Lewickiego. ...


burmistrz lewicki zamiast zamiast obwiniac innych o swoje niepowodzenia nich robi to co umie najlepiej czyli pisze ksiazki, a nie miesza w gospodarce.
t
tomciu....
W dniu 29.01.2010 o 17:33, ~swój~ napisał:

Panu Lewickiemu i jego kompanom zwłaszcza właścicielom stacji benzynowych Dziękujemy


bo kto by tam tankowal gdyby byla obwodnica, przeciez interes musi sie oplacic i splacic.
w
wyborcy

Najtrudniejszym dniem w naszym życiu był dzień, kiedy idąc na wybory oddaliśmy głos na Burmistrza Lewickiego. Szkoda że nie jesteśmy jasnowidzami!
Chociażby nie wiadomo ile artykułów pisał i przypisywał winę GDDKiA to i tak społeczeństwo prawdę zna że winę za wstrzymanie budowy obwodnicy Olesna ponosi Burmistrz Lewicki i jego przyjaciele !!!

Wyborcy

~swój~

Panu Lewickiemu i jego kompanom zwłaszcza właścicielom stacji benzynowych Dziękujemy

o
olesnianie od17wieku
W dniu 29.07.2008 o 04:14, INSOMNIK napisał:

rozumiem że jesteś gościu synem majewskiego ??? albo cie zamiast w tyłek po urodzeniu po prostu uderzyli w głowe ??? WARIANT PÓŁNOCNY WYPROWADZI CAŁY RUCH Z MIASTA??? TO JAK Z POŁUDNIA WYPROWADZI RUCH? NAJLEPSZY WARIANT TO TEN, KTORY WYBRAL MINISTER, WOJEWODA, I INWESTOR. MIESZKANCY TEZ WYBRALI TA OBWODNICE. TY JUDASZU MAJEWSKI !!!!!


najlepszy jest poludniowy, odciazy od poznania do katowic i gliwic.ta opole-czestochowa bedzie pelna doputy nie wyremontuja odcinka ozimek-grodziec( w planach jest jako s46 klodzko -jedrzejow). natomiast caly ruch wielun-opole ktoremu jest winne rondo w kluczborku, co slychac wyraznie na cb, tez opusci olesno. inaczej ta d11 bedzie jako pomnik niezgody mieszkancow olesna..pisze to jako kierowca ponad20lat prawo jazdy.
~gosc~
W dniu 02.12.2008 o 10:24, Jarek napisał:

"Wizja obwodnicy oddala się"Nie odpuścimy - zapowiadają mieszkańcy. - Zablokujemy całe miasto, zmusimy rząd, aby kontynuował budowę.Nie będziemy patrzeć, jak giną ludzie, jak lekką ręką wyrzuca się nasze pieniądze w błoto i buduje autostradę do lasu. Tak być nie może! - ostrzegają. Przeraża ich raport w sprawie budowy obwodnicy. Mieszkańcy są zbulwersowani. Od kilku dni nie potrafią myśleć o niczym innym, tylko o drodze. - A jak tu nie myśleć, skoro nas oszukali! - krzyczy Janina Aneszko. - Obiecali, że zabiorą tiry. A tymczasem nigdy tak się nie stanie. Jestem przekonana, tej obwodnicy po prostu nie będzie!to nie kolejny artykuł o obwodnicy Olesna, tylko Augustowa, czyli słynnej dolinie Rospudywszelkie podobieństwa do osób i sytuacji w Oleśnie niezamierzone...


no to pozostaje tyklo to co dzisiaj robią w augustowie bo obwodnicy nie będzie
G
Gość
W dniu 08.11.2008 o 18:39, obiektywny napisał:

Obwodnica będzie!!! Już się o to nasz Burmistrz postara! Tomasze więcej wiary!


Wpis #25
Goście
CYTAT(gosc 123 @ 10.12.2008, 08:26) *
Kolego obiektywny wypowiedż rzecznika Wandrasza z Gddkia z radia Opole dzisiaj o godz 8.00" budowa obwodnicy Olesna wstrzymana wskutek protestów i nierealnych propozycji innych warraiantów obwodnicy proponowanych przez Urzad Miasta " oraz " ponieważ są to puliczne środki zostaną przerzucone na inne drogi między innymi na obw. Niemodlina " i to na tyle jeżeli o naszą Oleską wladzę a zarazem ostatni głos w sprawie obwodnicy Olesna . Brawo panie Majewski , Lewicki , Paprocki wygraliście bo to wam przecież chodziło .

NO TO PIęKNIE panie obiektywny no to się postarał
J
Jarek

"Wizja obwodnicy oddala się"
Nie odpuścimy - zapowiadają mieszkańcy. - Zablokujemy całe miasto, zmusimy rząd, aby kontynuował budowę.

Nie będziemy patrzeć, jak giną ludzie, jak lekką ręką wyrzuca się nasze pieniądze w błoto i buduje autostradę do lasu. Tak być nie może! - ostrzegają. Przeraża ich raport w sprawie budowy obwodnicy.

Mieszkańcy są zbulwersowani. Od kilku dni nie potrafią myśleć o niczym innym, tylko o drodze. - A jak tu nie myśleć, skoro nas oszukali! - krzyczy Janina Aneszko. - Obiecali, że zabiorą tiry. A tymczasem nigdy tak się nie stanie. Jestem przekonana, tej obwodnicy po prostu nie będzie!

to nie kolejny artykuł o obwodnicy Olesna, tylko Augustowa, czyli słynnej dolinie Rospudy
wszelkie podobieństwa do osób i sytuacji w Oleśnie niezamierzone...

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3