Rok temu uczelnia zajmowała miejsce 38, ale w 2018 roku była to dopiero 60 lokata. Wyraźną poprawę opolska UO odnotował także w rankingu uniwersytetów. W 2019 roku UO zajmował 16. pozycję, w 2020 – 14., rok temu – miejsce 11., a teraz już 9.
- To wielki progres, a najbardziej cieszy fakt, że jest on systematyczny, że z roku na rok wypadamy coraz lepiej. To wynik nowoczesnego myślenia o uczelni, pracy i zaangażowania całej społeczności akademickiej – oceniają władze UO.
Ranking obejmuje także klasyfikację według wybranych kryteriów. I tak w kryterium "publikacje" Uniwersytet Opolski zajął pierwsze miejsce w kraju. W kryterium "efektywność naukowa" jest na siódmym miejscu, a pod względem umiędzynarodowienia uplasował się na 19. pozycji.
Ranking obejmuje także klasyfikację kierunków. Bardzo dobrze wypadły kierunki humanistyczne: filologie obce znalazły się na 10. miejscu, filologia polska – na 13., filologia angielska – na 14., historia – na 15., kulturoznawstwo – na 9.
Kierunki społeczne także zajęły dobre lokaty, np. socjologia, politologia i kierunki o bezpieczeństwie uplasowały się na 9. miejscu, psychologia na 11. Nieco niższe miejsca przypadły kierunkom ekonomicznym, ścisłym i przyrodniczym, wszędzie jednak jest to miejsce w środku stawki lub blisko niej.
Bardzo zadowolony z wyników tegorocznego rankingu jest rektor prof. dr hab. Marek Masnyk.
- Na ten wynik zapracowali na uczelni wszyscy – mówi rektor. – Progres jest wyraźny i nie ma tu mowy o przypadku. Wyniki rankingu mocno sygnalizują, że zmiany, jakie przeprowadziliśmy na uczelni w roku 2019, były trafione. Mam nadzieję, że potwierdzą to wyniki ewaluacji, które powinniśmy poznać za kilka dni. Dobre miejsce w rankingu potwierdza bardzo ważną rolę, jaką pełnimy w regionie będąc kuźnią kadr dla edukacji, administracji, kultury, samorządów. Wiem, że różnie ocenia się rankingi; jedni je bagatelizują, inni traktują serio, uważam jednak, że są one – zwłaszcza ten najpoważniejszy ranking „Perspektyw” - obiektywnym probierzem miejsca i siły uczelni w otoczeniu społeczno-gospodarczym i jej miejsca na mapie edukacyjnej i naukowej - podkreśla prof. Marek Masnyk.
Politechnika Opolska, podobnie jak przed rokiem, zajęła w rankingu miejsce w siódmej dziesiątce. W gronie uczelni technicznych uplasowała się na miejscu 16 (awans z 18).
Najważniejszymi odbiorcami rankingu, który co roku przygotowuje Fundacja Edukacyjna Perspektywy są maturzyści. Chodzi o to, by ułatwić młodym ludziom wybór kierunku studiów i uczelni.
Najlepszą uczelnią akademicką w Polsce jest w tym roku Uniwersytet Warszawski, który wyprzedza Uniwersytet Jagielloński i Politechnikę Warszawską; na czwartym miejscu znajdują się ex aequo Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.
Eko pracownia w Zespole Szkół w Niebocku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?