Opolanka rozwodzi się po trzydziestce

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Dyrektor Urzędu Statystycznego w Opolu.
Dyrektor Urzędu Statystycznego w Opolu.
Rozmowa z dr Ewą Szkic-Czech, dyrektor Urzędu Statystycznego w Opolu.

- Dziś w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim przedstawiona zostanie książka "Kobiety Opolszczyzny".Co w niej znajdziemy?
- To kolejne wydanie po "Dzieciach i młodzieży Opolszczyzny" dotyczące naszego regionu. Tym razem zajęliśmy się kobietami, które pokazujemy w liczbach w latach 2000 - 2009. Zaawansowane są prace nad materiałem o mężczyznach, który ukaże się pod koniec roku. Nowe spojrzenie na statystykę publiczną podkreśla jej użyteczność dla mieszkańców. Takie publikacje to jedna z form prezentacji efektów naszej pracy.
- Ile jest kobiet w regionie?
- W 2000 roku było ich 550 315 (to 51,4 proc. mieszkańców regionu), podczas gdy 9 lat później ta liczba zmalała do 532 724 (51,7 proc. mieszkańców). Pań w wieku "produkcyjnym" w 2009 r. było 61,3 proc., o 3,3 proc. więcej niż w roku 2000. Ale przybyło też pań w wieku poprodukcyjnym: o 2,8 proc., do 22,5 proc., natomiast zmalała liczba dzieci płci żeńskiej, z 22,8 proc. w 2000 r. do 16,2 proc. dziewięć lat później.

- Czy Opolanki chętnie migrują?
- Wydaje się, że tak, bo więcej pań wymeldowuje się z regionu, niż napływa do niego. Najwięcej kobiet opuszczało powiaty nyski, opolski grodzki i ziemski.

- Mapka zgonów wśród kobiet z powodu chorób układu krążenia przekonuje, że w niektórych powiatach panie powinny badać się częściej pod tym kątem...
- Z danych z 2008 r. wynika, że z tego powodu najwięcej kobiet na 100 tys. mieszkańców zmarło w powiatach nyskim i prudnickim, a następnie: oleskim i strzeleckim.

- Wzrosła liczba zawieranych małżeństwa, ale też rozwodów...
- W 2000 r. zawarto 5162 małżeństwa, w 2009 r. - 6154. W tych latach zanotowaliśmy 1257 i 1762 rozwody. 71,3 proc. rozwiedzionych Opolanek mieszkało w miastach. 37 proc. z nich miało 30-39 lat, a 25,9 proc. 40-49 lat.

- Druga część publikacji to prezentacje sylwetek Opolanek. Jak je wybrano?

- To sołtyski, liderki małych społeczności, dziennikarki, przedstawicielki nauki i polityki, które zgodziły się na zaprezentowanie. Zależało nam na pokazaniu profili liderek naszego regionu, co ma inspirować inne kobiety do samorealizacji. Za opracowanie tej części odpowiadał urząd marszałkowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska