Opolscy śledczy rozbili mafię narkotykową. Jej zyski sięgają 1,5 mln zł! Kryminalni zatrzymali 6 osób, zabezpieczyli też broń palną

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Dzięki wielomiesięcznej, wytężonej pracy opolskich kryminalnych zatrzymano lidera oraz członków grupy przestępczej handlującej narkotykami.
Dzięki wielomiesięcznej, wytężonej pracy opolskich kryminalnych zatrzymano lidera oraz członków grupy przestępczej handlującej narkotykami. Policja
Zatrzymanych 6 mężczyzn, w tym jeden na gorącym uczynku, zabezpieczona broń z ostrą amunicją oraz ponad 100 000 złotych w gotówce. To efekt pracy kryminalnych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. W realizację śledczych zaangażowani byli również opolscy poszukiwacze, a także policjanci z Nysy oraz Brzegu.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu na trop handlarzy narkotyków wpadli jeszcze w połowie 2023 roku. Funkcjonariusze podejrzewali, że w grę wchodzą bardzo duże ilości niebezpiecznych i silnie uzależniających substancji. Miała to być głównie amfetamina, choć z materiałów operacyjnych wynikało, że na czarny rynek wprowadzana była również kokaina.

- W miarę prowadzonego śledztwa okazało się, że jest to zaplanowana i koordynowana na szeroką skalę przestępcza działalność - mówi podkomisarz Dariusz Świątczak, rzecznik prasowy opolskiego komendanta wojewódzkiego policji w Opolu.

Policjanci podejrzewali, że mają do czynienia ze zorganizowaną grupą przestępczą. Oznacza to, że musi być lider takiej grupy, który dowodzi działaniami pozostałych członków. Każda z zaangażowanych osób ma przypisane role, a z przestępstwa uczynili sobie stałe źródło dochodu. Kryminalni wiedzieli również, że przy tak dużych ilościach amfetaminy musi na Opolszczyźnie funkcjonować laboratorium, w którym produkowany jest ten narkotyk.

- Śledztwo nabierało tempa, a policjanci wiedzieli w tej sprawie coraz więcej - dodaje podkomisarz Świątczak.

Wspólna, zakrojona na szeroką skalę realizacja nastąpiła pod koniec maja 2024 roku. Kryminalni oraz poszukiwacze z komendy wojewódzkiej przy wsparciu policjantów z Nysy oraz Brzegu zatrzymali 5 mężczyzn w wieku od 24 do 39 lat. Wszyscy to mieszkańcy Opolszczyzny.

- Ostatni, 39-letni członek grupy, wpadł na gorącym uczynku w zasadzkę - mówi Dariusz Świątczak. - Właśnie przemycał z Holandii kokainę.

W swoim samochodzie miał ponad 200 gramów tej substancji. To mieszkaniec województwa warmińsko-mazurskiego. W wyniku przeszukań na terenie Olsztyna policjanci zabezpieczyli kilka kilogramów półproduktów do produkcji amfetaminy. W mieszkaniu zatrzymanego znaleźli dodatkowo broń palną z ostrą amunicją.

Podczas przeszukania mieszkania 39-letniego mieszkańca powiatu nyskiego policjanci potwierdzili swoje wcześniejsze podejrzenia. To właśnie tam było ukryte laboratorium amfetaminy. Policjanci zabezpieczyli niemal 100 ml płynnej amfetaminy, z której można wyprodukować kilogram tego narkotyku. Dodatkowo kryminalni znaleźli blisko 3 kilogramy gotowych do sprzedaży substancji - w tym amfetaminę, kokainę oraz 2CMC.

- Łączna wartość zabezpieczonych substancji przekracza 600 000 złotych. Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli dodatkowo ponad 100 000 złotych w gotówce - informuje opolska policja.

Z zebranego materiału dowodowego wynika, że członkowie rozbitej grupy mogli wprowadzić na czarny rynek nawet 50 kilogramów amfetaminy. W wyniku przestępczej działalności zyski grupy sięgnęły nawet 1,5 mln złotych! Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej za co grozi do 8 lat więzienia.

- 34-letniemu mieszkańcowi powiatu brzeskiego policjanci udowodnili kierowanie taką grupą. Tutaj kara sięga nawet 10 lat więzienia - kończy podkomisarz Dariusz Świątczak.

Sprawa ta wciąż ma charakter rozwojowy i pracujący nad nią policjanci nie wykluczają rozszerzenia zarzutów lub dalszych zatrzymań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska