Opolski urząd marszałkowski przesuwa pieniądze unijne na pomoc w związku z koronawirusem. To 290 milionów zł do końca maja

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
To była pierwsza zdalna sesja w historii Sejmiku Województwa Opolskiego.
To była pierwsza zdalna sesja w historii Sejmiku Województwa Opolskiego. archiwum UMWO
Skupiamy się na trzech sferach bezpieczeństwa: zdrowotnego, społecznego i ekonomicznego. A ostatnio pojawiła się możliwość podjęcia działań także w sferze edukacji - mówił opolski marszałek Andrzej Buła podczas wtorkowej sesji sejmiku.

Po raz pierwszy sesję przeprowadzono zdalnie, w oparciu ustawę z 2 marca o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Wzięli w niej udział wszyscy radni.

Marszałek Andrzej Buła na początku sesji poinformował radnych, jakie do tej pory działania podejmował zarząd województwa w celu przeciwdziałania pandemii i pomocy mieszkańcom w tej sytuacji.

Nasze działania to przede wszystkim przesunięcia w funduszach europejskich, a sytuacja w tej sferze zmienia się bardzo dynamicznie. Skupiamy się na trzech sferach bezpieczeństwa - zdrowotnego, społecznego i ekonomicznego. A ostatnio pojawiła się możliwość podjęcia działań także w sferze edukacji. Już dziś wiemy, że do końca maja uda nam się zaangażować ponad 288 milionów złotych z unijnych funduszy na takie zadania – mówił Andrzej Buła.

Bezpieczeństwo zdrowotne to przede wszystkim pomoc dla 29 szpitali, a dzięki zmianom uregulowań prawnych skorzysta z niej także pięć szpitali prywatnych w regionie.

– To także wsparcie dla stacji krwiodawstwa, sanepidu, ratownictwa medycznego, ale także wszystkich ochotniczych straży pożarnych w regionie – informował marszałek.

Na bezpieczeństwo społeczne przeznaczono ponad 20 milionów złotych. To przede wszystkim dwa duże projekty Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej realizowane we współpracy z ośrodkami pomocy społecznej w gminach i powiatach, a więc m.in. usługi kuriera społecznego w gminach, zakup środków ochrony osobistej i środków do dezynfekcji dla pracowników socjalnych i dla domów pomocy społecznej czy wsparcie domów dziecka.

- W trosce o bezpieczeństwo ekonomiczne szybko uruchomiliśmy pożyczki obrotowe z półrocznym okresem karencji, już za kilka dni trafią do nas dodatkowe pieniądze - w sumie 44 miliony złotych – na kolejne instrumenty pożyczkowe dla Opolskiego Regionalnego Funduszu Rozwoju i Fundacji Rozwoju Śląska. Pracujemy także nad nowym produktem dotacyjnym dla małych i średnich firm – mówił Andrzej Buła.

Marszałek poinformował także, że zmiany w kursie euro i oszczędności w projektach sprawiły, że pojawiły się dodatkowe pieniądze, które będą wykorzystane na pomoc szkołom zawodowym i ogólnokształcącym w nauczaniu zdalnym.

Będzie także dodatkowa pomoc dla ochotniczych straży pożarnych - to około 2,6 miliona złotych na doposażenie w sprzęt ratowniczy, m.in. namioty i drobny sprzęt pomagający szpitalom.

Więcej testów pod kątem COVID-19

Wicemarszałek Roman Kolek mówił natomiast o diagnostyce w kierunku koronawirusa w naszym regionie. Ocenił, że dotychczasowy system diagnozowania nie pozwala na badanie wielu osób. Wojewódzką Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu obecnie wykonuje około 100 próbek dziennie, ale to nie oznacza, że badanych jest stu pacjentów – bo próbki są u pacjentów powtarzane.

Szpitale zlecają badania w laboratoriach poza województwem w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Na wyniki czeka się około 72 godzin.

Dobrą wiadomością jest to, że dzięki funduszom unijnym, pomocy rządowej i samorządowej pojawią się nowe możliwości badań – informował wicemarszałek. Urządzenia do prowadzenia badań diagnostycznych pozyskały Uniwersytecki Szpital Kliniczny, Szpital Wojewódzki, szpital jednoimienny w Kędzierzynie-Koźlu i dzięki pomocy powiatu szpital w Nysie.

– Te nowe urządzenia będą mogły wykonywać pojedyncze próbki, a wyniki mogą być już po godzinie. Takie badania są bardzo potrzebne właśnie w szpitalach, gdzie pojawiają się pacjenci „z ulicy” – mówił Roman Kolek podkreślając jednak, że póki co te urządzenia nie posiadają dedykowanych im zestawów testów.

- Mamy nadzieję, że te testy, szybko się pojawią. Ten nowy potencjał diagnostyczny pozwoli na przebadanie 380 próbek na dobę – w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym 200, w Szpitalu Wojewódzkim – 20, w Kędzierzynie-Koźlu – 120, a w Nysie – 40. To wciąż są za małe liczby ze względu na potrzeby, ale szansą są m.in. prace polskich naukowców z Poznania, związane z możliwościami szybkiego testowania - dodawał.

Pomoc dla gospodarki

Szczegóły działań związanych ze wsparciem gospodarczym przedstawił członek zarządu województwa Szymon Ogłaza.

- Są one rozproszone, realizują je m.in. Wojewódzki Urząd Pracy z powiatowymi urzędami pracy - mówił. Na dzisiaj powiatowe urzędy pracy przyjęły już 969 wniosków o wsparcie z RPO, do tej pory podpisano 59 umów z przedsiębiorcami na łączną kwotę ponad 108 tysięcy złotych - mówił.

- PUP-y udzielają także pożyczek do 5 tysięcy złotych mikroprzedsiebiorcom i osobom fizycznym prowadzącym działalność. W naszym regionie złożono już 10 925 wniosków o takie pożyczki, udzielono zaś 2586 pożyczek na kwotę niemal 12 milionów 930 tysięcy zł - wyliczył.

- WUP natomiast koordynuje świadczenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na dopłaty do wynagrodzeń pracowników – do dzisiaj przedsiębiorcy złożyli 751 wniosków na kwotę ponad 117 milionów zł. Pomoc ta dotyczy ponad 23 tysięcy pracowników. Do dzisiaj pozytywnie rozpatrzono 269 wniosków na kwotę ponad 44 milionów zł - podał Szymon Ogłaza.

Warto wspomnieć także o pożyczkach obrotowych udzielanych przez Opolski Regionalny Fundusz Rozwoju – do ORFR wpłynęły 74 wnioski na ponad 3 miliony 600 tysięcy złotych. Już podpisano 20 umów, a wypłacono przedsiębiorcom 15 pożyczek na kwotę 704 000 zł. Najbardziej zainteresowane tą formą pomocy są takie branże, jak piekarnie i cukiernie, branża gastronomiczna, budowlana, handel i usługi – informował Szymon Ogłaza.

Na koniec poinformował też, że w ubiegłym tygodniu Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki uruchomiło platformę wsparcia dla przedsiębiorców. – To nie jest tylko prosta infolinia, ale staramy się prowadzić każdego przedsiębiorcę. Pracownicy OCRG, poznając ich sytuację, przesyłają im konkretne wnioski i kierują bezpośrednio do odpowiednich instytucji – mówił wicemarszałek.

Zmiany budżetu

Podczas sesji radni podjęli uchwały dotyczące zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa Opolskiego na lata 2020-2023 i budżetu na ten rok.

Zmiany budżetu dotyczyły m.in. zmniejszenia dochodów województwa, związanych ze zmniejszonymi subwencjami z budżetu państwa.

Zmiany to także wprowadzenie do budżetu kilku nowych inwestycji drogowych (największa z nich to przebudowa drogi nr 409 Zielina-Kujawy), możliwych dzięki pieniądzom pozostałym jeszcze w RPO na inwestycje drogowe. To także korekty zadań związane z obecną sytuacją epidemiczną – powoduje ona, że realizacja niektórych projektów przesuwa się na kolejne lata.

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

r
rew
28 kwietnia, 18:02, Jan:

Wiśniewski, oddawaj nasze Spisy Wyborców! Jeżeli uniemożliwisz mi udział w wyborach, zgłoszę sprawę na policji!! A potem oddam ją do sądu cywilnego o wielomilionowe odszkodowanie od miasta i osobiście od ciebie!

Nie ekscytuj się. Jak Sejm uchwali odpowiednią ustawę, to zagłosujesz. Na razie nie uchwalił, więc Spisu Wyborców wydać nie można.

J
Jan

Wiśniewski, oddawaj nasze Spisy Wyborców! Jeżeli uniemożliwisz mi udział w wyborach, zgłoszę sprawę na policji!! A potem oddam ją do sądu cywilnego o wielomilionowe odszkodowanie od miasta i osobiście od ciebie!

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie