Opolskie Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera zostało ocenione najwyżej w kraju!

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Komisja nie miała wątpliwości, że to właśnie na Opolszczyźnie inwestorzy są obsługiwani na medal. Sukces nie był jednak zaskoczeniem, bo nasza "brygada tygrysa" nie po raz pierwszy znalazła się na najwyższym miejscu podium.

Komisja Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu sprawdziła wszystkie centra obsługi inwestora w Polsce i uznała, że zespół działający w OCRG może być wzorem dla innych. Miejsca ex aequo otrzymały centra obsługi z województwa kujawsko-pomorskiego i śląskiego. Poprzednia ocena odbyła się w 2016 roku i już wtedy nasza jednostka zajęła najwyższe miejsce na podium (wtedy ex aequo z centrum obsługi z woj. zachodniopomorskiego).

Zespoły odpowiedzialne za pozyskiwanie inwestorów określa się mianem „brygady tygrysa”. Nasza brygada ma się czym pochwalić, zwłaszcza że Polska Agencja Inwestycji i Handlu oceniała szereg kryteriów, m.in. przeszkolenie pracowników OCRG, odpowiedzialnych za Centrum Obsługi Inwestora (m.in. ich znajomość języków obcych), bazę ofert, materiały promocyjne, współpracę z instytucjami otoczenia biznesu i samorządami, a nawet zaplecze techniczne i organizacyjne (np. dostęp do samochodu podczas wizyt inwestorów).

- Jesteśmy dumni z tego, że mamy tak doświadczonych i dobrze przygotowanych do podejmowania inwestorów pracowników w OCRG. Zwłaszcza, że to już kolejna ocena, podczas której sklasyfikowano ich tak wysoko – podkreśla marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła.

PAIH w ramach oceny pytał też pracowników COI o tempo aktualizacji ofert inwestycyjnych, liczbę obsługiwanych zapytań inwestorów z lat 2017-2020, czy liczbę wizyt. – Zapytań w tym okresie mieliśmy 313, a wizyt 131 – wylicza Piotr Regeńczuk, zastępca kierownika opolskiego COI. - Inwestorów interesują twarde dane, dotyczące m.in. infrastruktury czy zwolnień podatkowych. Ale bardzo ważną rolę odgrywają też drobne rzeczy, które potrafią zaważyć na negocjacjach. Dla Japończyków na przykład ważne jest, by w okolicznych sklepach był dostęp do dobrej jakości świeżych owoców i warzyw, bo jeśli u nas zainwestują, to właśnie tu będą robić zakupy.

– Ta certyfikacja to dla nas wszystkich sprawdzian tego, czy trzymamy standardy, wysoki poziom obsługi i czy na bieżąco dbamy o każdy element bardzo wymagającego procesu, jakim jest pozyskiwanie inwestorów - ocenia Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG.

Tylko w ubiegłym roku, niełatwym z powodu pandemii, COI obsłużyło 70 zapytań od potencjalnych inwestorów, zainteresowanych naszym regionem. Sześć firm zdecydowało się ulokować na Opolszczyźnie swoje biznesy. Zadeklarowali oni, że w ślad za tymi decyzjami pójdzie 620 nowych miejsc pracy i 110 mln euro nakładów inwestycyjnych. - Ten wynik zapewne byłby lepszy, gdyby nie pandemia. Jedenastu inwestorów zawiesiło z tego powodu decyzje w sprawie swoich inwestycji. Mamy nadzieję, że gdy Covid-19 ustąpi, zdecydują się je u nas ulokować – mówi Piotr Regeńczuk.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska