Opolskie miasta sto lat temu w kolorze. Były piękne i klimatyczne. Brzeg, Opole, Kluczbork, Kędzierzyn-Koźle, Głuchołazy, Nysa, Prudnik

Red
Brzeg przed wojną w kolorze. Rok 1922. Południowa pierzeja rynku.
Brzeg przed wojną w kolorze. Rok 1922. Południowa pierzeja rynku. Opolska Biblioteka Cyfrowa / Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu
W ciągu ostatnich stu lat kształt i wygląd wielu opolskich miast uległ zmianom. Szereg budynków zdążył w tym czasie zniknąć z ich przestrzeni, inne wyglądają inaczej. Wyobrażenie o tym, jak wyglądały opolskie miasta na początku XX wieku dają kolorowe pocztówki, które pokazują, jak prezentowały się Brzeg, Nysa, Kędzierzyn-Koźle, Prudnik, Głuchołazy czy Opole.

Opolskie miasta sto lat temu w kolorze. Widoki z wyjątkowych zakątków

Most prowadzący do nieistniejącej ulicy Celnej w Brzegu oraz ludzie pływający w łódkach po stawach w parku. Ujęcia z ulicy Dworcowej w Kędzierzynie-Koźlu. Pomnik cesarza Wilhelma I z kamienicami w tle. Turyści relaksujący się w Głuchołazach w okolicy ośrodka Waldfrieden. Przedwojenne uliczki i rynki Nysy, Głubczyc, Olesna i Kluczborka. To tylko część lokacji z opolskich miast, które można zobaczyć na przedwojennych pocztówkach.

Widokówki te są świadectwem, jak około stu lat temu prezentowały się miasta dzisiejszej Opolszczyzny. Część z nich pochodzi jeszcze z końcówki XIX wieku, inne z początku XX wieku, a większość z lat 20. Są też nieco nowsze, drukowane już w czasie, gdy trwała II wojna światowa.

Opolskie miasta sto lat temu w kolorze. Budynki zniszczone podczas wojny

Konflikt odbił piętno na opolskich miastach. Jeśli nie padły ofiarą bombardowań albo ostrzału, to przechodzący przez nie żołnierze Armii Czerwonej często je niszczyli. A czego nie zrobili Sowieci, to kończyli szabrownicy podkładający ogień pod obrabowane budynki aby zatrzeć ślady kradzieży.

Przykładem są ujęcia z przedwojennego Opola, na przykład z ulicy Krakowskiej. Pocztówka ukazująca widok w stronę rynku, wykonana ze skrzyżowania z ul. Damrota, jest tego dobitnym przykładem. Do dziś przetrwał tylko budynek na pierwszym planie, w którym mieści się teraz Centrum Dialogu Obywatelskiego.

Opolskie miasta sto lat temu w kolorze. Unikatowe ujęcia

Ale nie tylko wojna pustoszyła przestrzeń miast. Ich przemiany wynikały też z działań urbanistycznych ich władz.

I tutaj znów przykład Opola, gdzie zburzono Zamek Piastowski, aby postawić na jego terenie nowy gmach rejencji (obecnie urząd wojewódzki). Pozostała po nim tylko Wieża Piastowska oraz... zdjęcia i widokówki, jak ta załączona do galerii.

W przypadku tych konkretnych widokówek cenne jest też, że są one pokolorowane. Być może te pastele to owoc fantazji artysty, ale w jakiś sposób oddają one jednak wygląd opolskich miast przed wojną, dodatkowo działając na wyobraźnię.

Prezentowane widokówki m.in. z Brzegu, Nysy, Kędzierzyna-Koźla, Głuchołaz, Kluczborka i Opola pochodzą z zasobów Opolskiej Biblioteki Cyfrowej, za którą odpowiada Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska