Ozimek ma pierwszy w historii miasta budżet obywatelski

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Fot. Marcin KróLak / Polskapresse
Rozmowa z Janem Labusem, burmistrzem Ozimka o pierwszym w historii miasta budżecie obywatelskim. Z miejskiej kasy na pomysły mieszkańców przeznaczono 200 tysięcy złotych.

W tym roku po raz pierwszy w historii Ozimka uchwalony został budżet obywatelski. Dlaczego?
Powodów jest kilka. Pierwszy to taki, że ludzie sami najlepiej wiedzą czego chcą w swojej okolicy, a dzięki budżetowi obywatelskiemu, mogą zdobyć pieniądze ta ten cel. Po drugie to swego rodzaju test dla społeczeństwa obywatelskiego, by ludzie zainteresowali się swoim osiedlem, okolicą, w której mieszkają.

Jakie pieniądze są do wydania?

Zaplanowaliśmy, że budżet obywatelski będzie wynosił 200 tysięcy złotych.

Kto możne z niego skorzystać?

Po pierwsze budżet obywatelski jest skierowany tylko do mieszkańców miasta. Wsie z terenu naszej gminy mają bowiem fundusz sołecki, z porównywalnymi pieniędzmi.

Jak sięgnąć po pieniądze?
Od 1 do 31 lipca czekamy na propozycje od mieszkańców, co chcieliby w ramach tych budżetu zrobić. Chodzi między innymi o inwestycje, na przykład budowę placu zabaw, remont ulicy, budowę chodnika czy oświetlenia, ale również imprezy kulturalne. Każdy wie najlepiej, na co chciałby przeznaczyć pieniądze. Wnioski można pobierać ze strony internetowej urzędu gminy, będą też dostępne w wersji papierowej w magistracie. Wypełnione należy odsyłać nam pocztą lub przynosić osobiście, głosowanie trwać będzie też w internecie.
Co potem?
Od 1 do 19 sierpnia specjalna komisja będzie weryfikowała wnioski, natomiast od 6 do 27 września zaplanowaliśmy głosowanie.

Jak będzie wyglądało?
Każdy mieszkaniec Ozimka będzie mógł oddać swój głos na tę propozycję, która jego zdaniem jest najlepsza. Głosowanie chcemy zorganizować przez internet oraz przez wypełnianie ankiet. Urnę postawimy w urzędzie miasta.

Ile projektów ma szansę na realizację?

To zależy od głosujących oraz weryfikacji zgłoszonych nam wniosków. Może wygrać jeden pomysł i wówczas cała suma - 200 tysięcy złotych będzie przeznaczona na tę inwestycję, jeśli aprobatę zyskają na przykład trzy propozycje, wówczas pieniądze zostaną rozdzielone pomiędzy nie według potrzeb.

A kiedy zwycięskie wnioski mają mieć szansę na realizację?
W przyszłym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska