Pacjenci z koronawirusem w województwie opolskim są leczeni w trzech placówkach medycznych. Kolejne przygotowują się na rozwój epidemii

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
10.03.2020 opole oddzial zakazny szpital wojewodzki koronawirus fot. milosz bogdanowicz / nowa trybuna opolska
10.03.2020 opole oddzial zakazny szpital wojewodzki koronawirus fot. milosz bogdanowicz / nowa trybuna opolska brak
Do Szpitala Wojewódzkiego w Opolu, szpitala w Nysie, jednoimiennego szpital w Kędzierzynie-Koźlu przyjmowani są chorzy na koronawirusa i z podejrzeniem. Do szpitala MSWiA skierowani zostali podopieczni DPS-ów i ZOL-u, gdzie pojawiły się ogniska zakażeń. Gdzie będą trafiać kolejni?

Oddział zakaźny Szpitala Wojewódzkiego w Opolu, który jako pierwszy w regionie przyjmował pacjentów z koronawirusem, dysponuje 24 łóżkami.

- Analizowaliśmy możliwość poszerzenia oddziału o kolejne 20 łóżek na obecnym dermatologicznym, ale wymagałoby to istotnych zmian organizacyjnych - konieczności przeniesienia pacjentów poddanych chemioterapii do głównego budynku Opolskiego Centrum Onkologii. Ale to pogorszyłoby warunki leczenia tych pacjentów i ograniczyło możliwości terapii - wyjaśnia Roman Kolek, członek zarządu województwa opolskiego.

Wiadomo, że pod skrzydłami Szpitala Wojewódzkiego będzie działało izolatorium, które powstanie w jednym z opolskich hoteli.
Będą tam trafiać chorzy na koronawirusa, którzy łagodnie przechodzą tę chorobę. Będą oni pod opieką medyków z opolskiego szpitala, a jedzenie będzie dostarczała im obsługa hotelu, z zachowaniem reżimu sanitarnego.

3 miejscami dysponuje oddział obserwacyjno-zakaźny szpitala w Nysie, a 1 kwietnia uruchomiono tam 8-stanowiskowy drugi OIOM z myślą o COVID. Dyrektor Norbert Krajczy zadeklarował możliwość przygotowania kolejnych 5 miejsc z respiratorami.

Ponad 200 miejscami miał dysponować - jak zapowiadał wojewoda opolski na etapie tworzenia - szpital jednoimienny w Kędzierzynie-Koźlu utworzony na bazie tamtejszego szpitala powiatowego. 16 kwietnia przebywało w nim 70 pacjentów, w tym 60 zdiagnozowanych.

Przy szpitalach w Nysie, Kędzierzynie-Koźlu i dwóch w Opolu: Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym i wojewódzkim wojsko ustawiło kontenerowe izolatoria przeznaczone dla pacjentów z podejrzeniem koronawirusa oczekujących na wynik.

Z obwieszczenia wojewody opolskiego z 15 kwietnia wynika, że kolejną placówką, do której mieliby trafiać pacjenci z COVID na terenie naszego województwa, po zapełnieniu trzech wcześniej wymienionych, będzie Szpital MSWiA w Głuchołazach, a następnym Stobrawskie Centrum Medyczne w Kup.

- To szpitale dysponujące oddziałami pulmonologicznymi, posiadające specjalistów z tego zakresu, a wiemy, że COVID atakuje właśnie drogi oddechowe - komentuje wicemarszałek Roman Kolek.

Do szpitala w Głuchołazach 11 kwietnia trafiło 25 podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Jakubowicach w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, gdzie pojawiło się ognisko koronawirusa. W ubiegłym tygodniu diagnozowane te osoby pod kątem COVID-19. We wtorek u 15 z tych osób wirusa nie stwierdzono, a w czwartek, 16 kwietnia, wydział prasowy MSWiA poinformował naszego dziennikarza, że "na chwilę obecną w szpitalu MSWiA w Głuchołazach nie ma pacjentów ze stwierdzoną chorobą COVID-19".

W sobotę 19 kwietnia przewieziono tam - w związku ze stwierdzonym w piątek, 17 kwietnia zakażeniem wirusem SARS-Cov-2 u osób przebywających w Placówce Dom Spokojnej Starości w Kościeliskach - część podopiecznych z tego DPS-u oraz pacjentów ZOL-u Szpitala św. Rocha w Ozimku (12 osób).

- Jesteśmy przygotowani na przyjmowanie pacjentów z COVID. Wstrzymaliśmy przyjmowanie pacjentów, poza przypadkami nagłymi. Rehabilitacyjna placówka w Pokoju jest zupełnie zamknięta. W Kup mamy ok. 110 łóżek - mówi Marek Drobik, prezes Stobrawskiego Centrum Medycznego. - Ale w aktualnej sytuacji epidemiologicznej w województwie wydaje się, że nie ma potrzeby na włączanie nas w leczenie chorych z koronawirusem, bo jest jeszcze sporo miejsc w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu. Jeśli mamy pacjenta z takim podejrzeniem, postępujemy zgodnie z procedurą: izolujemy do czasu uzyskania wyniku, a w przypadku potwierdzenia zakażenia kierujemy do wskazanej placówki.

Informację o przygotowywaniu jednego z oddziałów na potrzeby hospitalizacji pacjentów z COVID-19 potwierdził nam także Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu.

Miałby być on następny w kolejności. Z obwieszczenia wojewody wynika, że pod uwagę brane są oddziały: kardiochirurgii, neurochirurgii i chirurgii naczyniowej.

W obwieszczeniu jako kolejną placówkę wskazano: American Heart of Poland w Kędzierzynie-Koźlu. Pod uwagę brany jest także ośrodek dializ DAVITA w Opolu czy Helimed Diagnostic Imaging z Kędzierzyna-Koźla.

Za transport sanitarny odpowiada Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego. Pozostałe opolskie szpitale: Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu, 116 Szpital Wojskowy w Opolu i powiatowe wskazywane są w dokumencie wojewody jako placówki, w których mają być wykonywane testy na obecność wirusa SARS-CoV-2.

W wykazie nie uwzględniono Szpitala MSWiA w Opolu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska