Pamiętamy! Opolanie oddali hołd bohaterom II wojny światowej

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
83. rocznica wybuchu II wojny światowej w Opolu. 01.09.2022 r.
83. rocznica wybuchu II wojny światowej w Opolu. 01.09.2022 r. IKA
W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej na placu Wolności w Opolu uczczono pamięć wszystkich Polaków walczących z niemieckim najeźdźcą.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz regionu, wojsko i inne służby mundurowe, poczty sztandarowe, młodzież. I nieliczni już kombatanci, uczestnicy tamtych tragicznych wydarzeń.

- Pamiętajmy, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Chcąc być narodem, który jest dumnym spadkobiercą tamtych bojowników, musimy być silni i wyciągać wnioski z historii - mówił wicewojewoda Tomasz Witkowski.

„ 1 września 1939 roku musi pozostać wiecznym memento dla nas, dla całej Europy. Dziś w 83. rocznicę jesteśmy szczególnie zobowiązani do stania na straży prawdy o sprawcach i ofiarach tej wojny. Jesteśmy zobowiązani do upominania się o elementarną sprawiedliwość i zadośćuczynienie” - napisał w odczytanym liście premier Mateusz Morawiecki.

- Kolejne rocznice nie są pustym rytuałem pamięci. Wobec toczącej się wojny w Ukrainie wiemy, że wypowiadając hasło „nigdy nie więcej wojny”, nie wystarczy nadzieja. Dzisiaj trzeba temu hasłu nadać praktyczny wymiar poprzez mądrą politykę, wzmacnianie sojuszy, budowanie prawdziwej solidarności europejskiej. Potrzebna jest jedność i zgoda nas Polaków - mówił Antoni Konopka, członek zarządu województwa opolskiego.

Odczytano apel pamięci, w którym przywołano bohaterów walk 1939-45. Wojsko oddało salwę honorową. Delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska