Pani kanclerz ciekawa mniejszości

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Na zdjęciu od lewej: Helmut Sauer, były deputowany CDU do Bundestagu, dyrektor DWPN Rafał Bartek, kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz przewodniczący zarządu TSKN Norbert Rasch.
Na zdjęciu od lewej: Helmut Sauer, były deputowany CDU do Bundestagu, dyrektor DWPN Rafał Bartek, kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz przewodniczący zarządu TSKN Norbert Rasch.
Z Berlina. Przedstawiciele VdG Rafał Bartek i Norbert Rasch rozmawiali w stolicy Niemiec z ministrem spraw wewnętrznych Hansem-Peterem Friedrichem. Spotkali się też z Angelą Merkel.

Okazją do rozmowy z niemieckimi politykami była obecność reprezentantów mniejszości niemieckiej na dorocznym wiosennym spotkaniu Związku Wypędzonych.

- Federalny minister spraw wewnętrznych Hans-Peter Friedrich interesował się między innymi obecnym nastawieniem wobec Niemców w Polsce - relacjonuje Norbert Rasch, przewodniczący Zarządu TSKN. - Mówiliśmy, że wciąż bycie Niemcem w Polsce nie jest łatwe. Dla części Polaków nadal negatywny obraz Niemców będący skutkiem II wojny światowej jest jedynym obrazem, jaki mają. Jako mniejszość niemiecka poprzez działalność edukacyjną i kulturalną staramy się konsekwentnie o zmianę tego wizerunku.

- Odnotowaliśmy także zjawiska pozytywne - dodaje Rafał Bartek, dyrektor generalny Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. - Taką nowością jest m.in. gotowość do podejmowania dyskusji na trudne tematy. Pokazała to niedawna debata społeczna i medialna w regionie poświęcona Tragedii Górnośląskiej.
Z szefem niemieckiego MSW opolscy Niemcy rozmawiali także o porspektywach jego przyjazdu do Polski oraz zaproszeniu na jesienny Festiwal Kultury Mniejszości Niemieckiej we Wrocławiu, a także o relacjach mniejszości niemieckiej z polskim Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji.
Wśród polityków obecnych na berlińskim spotkaniu była też kanclerz Angela Merkel. Fragment swego przemówienia poświęciła mniejszości niemieckiej i przypomniała o jej pomostowej roli w stosunkach między obu krajami.

- Mieliśmy też okazję do krótkiego spotkania z panią kanlclerz - dodaje Norbert Rasch. - Kiedy ktoś z jej otoczenia powiedział, że na sali znajdują się goście z mniejszości niemieckiej na Górnym Śląsku, zainteresowała się, gdzie są ci Górnoślązacy. Mieliśmy sposobność, by się przedstawić i powiedzieć, kim jesteśmy. Była też okazja do wspólnego zdjęcia.

Podczas spotkania Związku Wypędzonych otwarto nową wystawę zatytułowaną "Heimweh" (tęsknota za ojczyzną).

- Ekspozycja składa się z trzech części - mówi Rafał Bartek - Pierwsza - "Zaproszeni" - pokazuje miejsca i kraje, do których Niemców wzywano jako kolonistów (wśród nich jest także Polska). Druga część - "Wypędzeni" - prezentuje różne, nie tylko dotykające Niemców, wypędzenia w Europie. Część trzecia pokazuje ludzi, którzy przyjechali do Niemiec i odegrali ważną rolę w nauce, kulturze mediach czy sporcie. Wśród ok. 40 sylwetek znaleźli się m. In. były prezydent Horst Koehler oraz pochodzący ze Śląska Opolskiego piłkarz Miroslav Klose czy słynny prezenter telewizyjny Thomas Gottschalk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska