Piramida w Rożnowie została zabezpieczona przed zniszczeniem. To niezwykły grobowiec [wideo, zdjęcia]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Piramida w Rożnowie - przed renowacją i po pracach zabezpieczających
Piramida w Rożnowie - przed renowacją i po pracach zabezpieczających Mirosław Dragon
Prace zabezpieczające były prowadzone w dwóch etapach według zaleceń konserwatorskich. Dzięki temu powstrzymano dalsze niszczenie jednej z niewielu piramid znajdujących się na terenie Polski.

- Zakończyliśmy prace zabezpieczające po dwóch latach - mówi ks. Ryszard Zieliński, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Skałągach.

- Mamy przy naszym kościele kawałek historii. Nie trzeba jechać do Egiptu, wystarczy do Rożnowa! - dodaje ks. Ryszard Zieliński. - Nieraz widzę, jak przy naszym kościele drewnianym przystają samochody, przyjeżdżają ludzie, żeby zobaczyć piramidę. Ostatnio podjechało 20 motocykli, motocykliści też chcieli obejrzeć nasz słynny zabytek. Zrobili specjalną wyprawę w tym celu do Rożnowa!

Prace zabezpieczające przy piramidzie były współfinansowane przez Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, samorządowy oraz parafian.

- Dzięki pracom udało się powstrzymać niszczenie zabytkowej substancji jednej z niewielu znajdujących się na terenie Polski piramid - informuje Elżbieta Molak, Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Piramida w Rożnowie jest grobowcem, jednym z niewielu tego typu w Europie. Wzorowana jest na piramidzie Cheopsa w Egipcie. Piramidę w Rożnowie zbudowano w 1780 roku. Jest grobowcem rodu von Eben, właścicieli majątku w Rożnowie. Jako pierwszy spoczął tam generał jazdy konnej Christian von Möhring. Ambicją von Ebenów było, żeby kolejni nestorzy rodu byli pochowani jak faraonowie.

Budowniczy piramidy Carl Gotthard Langhans był wówczas najsłynniejszym architektem w Niemczech. To on zaprojektował Bramę Brandenburską w Berlinie. Jego dziełami są także m.in. pałac królewski we Wrocławiu (dzisiejsze Muzeum Miejskie), a na ziemi kluczborskiej zamek w Kluczborku oraz zakład dla ubogich (późniejszy stalag, a dzisiaj Centrum Biurowe Zamkowa 6) oraz pałac w Maciejowie.

Podobną piramidę Carl Gotthard Langhans zaprojektował również we Wrocławiu, ale nie przetrwała II wojny światowej.

Grobowiec w Rożnowie w kształcie piramidy jest wymurowany z pruskiej cegły, z wejściem ujętym pilastrami, zwieńczony profilowym gzymsem. Nad wejściem widnieje kamienna tumba z herbowymi kartuszami.

Piramida w Rożnowie ma 7,55 metra wysokości. Wzniesiona została na planie prostokąta o wymiarach 9,60 m na 6,60 m.

Czyje szczątki pochowane są w piramidzie w Rożnowie

W 2005 roku pod kierownictwem dr Barbary Kwiatkowskiej z Uniwersytetu Wrocławskiego prowadzone były prace badawcze i zabezpieczające we wnętrzu piramidy. Zbadano wówczas, że w grobowcu spoczywają zmumifikowane zwłoki 28 osób.

Wśród pochowanych na pewno jest 10 mężczyzn, 12 kobiet, 4 dzieci. Jeden z mężczyzn został pochowany w mundurze, natomiast jedna z kobiet w pięknej sukni. Była to młoda kobieta w wieku 20-25 lat. Straszne jest, że szczątki kobiety w sukni pozbawione są czaszki. Zwłoki zostały pewnie zbezczeszczone, a czaszka ukradziona. Piramida w Rożnowie przez wiele lat była plądrowana.

Obecnym właścicielem piramidy w Rożnowie jest parafia św. Michała Archanioła w Skałągach.

Okazje

Warto mieć je na plaży

Materiały promocyjne partnera

Zobacz zabawki ogrodowe dla dzieci

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska