Kolejne podwyżki. Tym razem Ministerstwo Finansów chce wprowadzić nowe stawki VAT. Jeśli propozycja minsterstwa zostanie zatwierdzona, dotknie lokale gastronomiczne. Będą musiały przy sprzedaży posiłków na wynos naliczać 8-procentową stawkę VAT. A oznacza to, że za pizzę czy hamburgery będziemy musieli zapłacić więcej. Właściciele w związku ze zmianami VAT, mogą podwyższyć ceny.

Pizza coraz droższa

Pizza początkowo służyła neapolitańskim piekarzom do sprawdzania temperatury pieca. W ten sposób użyte ciasto nie było wyrzucane, lecz trafiało do najbiedniejszych mieszkańców. Dziś pizza nie należy do najtańszych propozycji. Wzbogacona o różne dodatki, może kosztować nawet do 50 zł. A okazuje się, że ceny jej mogą jeszcze ulec zmianie. Niestety, na niekorzyść miłośników pizzy. Nie tylko ona, ale i hot-dogi, hamburgery, kebaby - wszystko, co sprzedawane jest na wynos, może zmienić swoją cenę, na wyższą.

Dlaczego zapłacimy więcej za fast-foody?

O planowanych zmianach poinformowała "Dziennik Gazeta Prawna". Wprwadzenie przez Ministerstwo Finansów nowej matrycy stawek VAT, będzie skutkowało wzrostem podatku VAT przy sprzedaży dań przez placówki gastronomiczne. Naliczana będzie wówczas 8-proc. stawka VAT.

Obecnie właściciele lokali gastronomicznych stosują różne stawki VAT. Już jakiś czas temu minister finansów twierdził, że lokale gastronomiczne powinny doliczać do posiłków na wynos 8 proc. VAT, a nie 5 proc. Argumentował to tym, że nie dostarczają one klientom „gotowych towarów” (ze stawką 5 proc.), tylko świadczą usługę gastronomiczną. Projekt nowelizacji ustawy o VAT i ordynacji podatkowej jest na etapie konsultacji. Planowane zmiany miałyby wejść w życie w 2020 roku.

Niektórych podwyżka nie dotknie

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawca" część przedsiębiorców stosuje już 8 proc. VAT. Na przykład McDonald’s czy Orlen.
W części lokali, m.in. w sieci KFC, Burger King, Pizza Hut nadal obowiązuje 5 proc. VAT. Zmiana przepisów ma spowodować ujednolicenie stawki. Taki sam podatek zapłacą zarówno właściciele kebabów, jak i restauracji. A czy ceny fast-foodów znacznie pójdą w górę? Mówi się, że różnica w cenie, po podwyższeniu podatku, może wynosić kilkadziesiąt groszy.

SONDA: Czy często kupujesz fast-foody?

Czytaj również: Płaca minimalna 2019. Wysokość pensji minimalnej brutto i netto, stawki godzinowe. Zobacz, ile dostaniesz na rękę [STAWKI] 4.12.2019