Od kwietnia do września pracownicy Lasów Państwowych monitorują wilgotność ściółki dwa razy dziennie w 60 strefach prognostycznych w Polsce.
Na podstawie wyników, określany jest stopień zagrożenia pożarowego.
Od wtorku, 6 kwietnia na terenie lasów województwa opolskiego obowiązuje tzw. duże zagrożenie pożarowe - informuje młodszy aspirant Łukasz Nowak z wydziału operacyjnego Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.
Na taki stan rzeczy wpływ ma susza spowodowana niewielką ilością śniegu, który spadł w zimie, nie pomaga też bezdeszczowa wiosna, a przesuszona ściółka zwiększają ryzyko pożaru.
Od początku roku w województwie opolskim strażacy odnotowali 20 pożarów lasów z czego aż 15 w marcu.
Apelujemy więc o rozwagę i przestrzeganie tymczasowego zakazu wejścia do lasów - dodaje Łukasz Nowak.
Równie zła sytuacja dotyczy wypalania traw. Od 1 stycznia do końca marca na terenie województwa opolskiego odnotowano 269 pożarów traw! Tylko w marcu opolscy strażacy wyjeżdżali do 225 takich akcji.
Pożary łąk i lasów powodują ogromne straty materialne. Często z dymem idzie dorobek wielu pokoleń. Szacowane straty w wyniku pożarów traw, które powstały w 2019 roku, to 40 974 800 złotych! Średni czas trwania akcji gaszenia pożaru trawy wynosi 54 minuty.
Wypalanie suchej trawy, wbrew powszechnym opiniom, nie użyźni w sposób naturalny gleby a może przyczynić się do pożaru lasu, zniszczenia ekosystemu, utraty zdrowia lub nawet życia ludzi - kończy Łukasz Nowak.
Co ważne, za wypalanie traw grozi grzywna, areszt, a nawet 10 lat więzienia oraz utrata dopłat rolniczych.
Święto sadów w Wierzchowicach
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?