Podatek możesz płacić w ratach

Redakcja
W przypadku prośby o rozłożenie zobowiązania na raty należy zaproponować ilość rat lub ich wysokość. (fot. sxc)
W przypadku prośby o rozłożenie zobowiązania na raty należy zaproponować ilość rat lub ich wysokość. (fot. sxc)
Gdy nie stać nas na zapłacenie podatku, możemy złożyć wniosek by przesunąć termin spłaty lub należność rozłożyć na raty.

Anna dworzyńska, ekspert ZUS w Brzegu odpowiada na pytanie czytelnika nto.

Jacek C. z brzegu: - Mam problem z zapłatą podatku dochodowego za 2008 rok. Czy mogę liczyć na jakieś ulgi? Co muszę napisać we wniosku?

Zobacz: Jak czytać umowy ubezpieczeniowe

- Podstawę prawną ubiegania się o ulgi podatkowe stanowi ustawa z 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r. poz. 60 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 67a § 1 organ podatkowy na wniosek podatnika może udzielać ulg w formie:

  • odroczenia terminu płatności podatku lub zapłaty podatku na raty,
  • odroczenia lub rozłożenia na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetek określonych w art. 53a Ordynacji podatkowej,
  • umorzenia w całości lub w części zaległości podatkowych, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej.

Wniosek o przyznanie ulgi winien zawierać dane wnioskodawcy: imię nazwisko, adres zamieszkania oraz określenie wnioskowanej ulgi, np. rozłożenie na raty zapłaty zaległości, umorzenie zaległości. We wniosku trzeba też podać zobowiązanie podatkowe będące jego przedmiotem, np. podatek dochodowy od osób fizycznych za 2008 r. oraz jego kwotę.

Zobacz: Kiedy nie trzeba płacić podatku od spadku?

W przypadku prośby o rozłożenie zobowiązania na raty należy zaproponować ilość rat lub ich wysokość, zaś we wniosku z prośbą o odroczenie terminu spłaty - termin, do którego ma być odroczona.

Podanie o ulgę w spłacie powinno także zawierać uzasadnienie prośby, podpisane przez wnioskującego. Do wniosku podatnik powinien dołączyć dokumenty uwiarygodniające informacje zawarte w uzasadnieniu, np. oświadczenie o stanie majątkowym obrazujące aktualną sytuację majątkowo-rodzinną podatnika, oświadczenie o posiadanych nieruchomościach i rzeczach ruchomych. Wnioskujący może też dołączyć inne dokumenty, które w jego ocenie uzasadniają przyznanie ulgi np. zaświadczenia lekarskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska