Podziemia w kościele św. Michała w Oleśnie

fot. Archiwum
Podziemia w kościele św. Michała w Oleśnie.
Podziemia w kościele św. Michała w Oleśnie. fot. Archiwum
Najstarszy w mieście kościół pochodzi z 1226 r. To właśnie wieżę tej świątyni widzimy w logo Olesna.

Głosuj

Głosuj

Jeśli chcesz zagłosować w plebiscycie Perły Opolszczyzny na Podziemia w kościele św. Michała w Oleśnie wyślij SMS o treści:

OLESNO.3 na nr 71051.

Koszt - 1,22 zł z VAT.

Był też pierwszym kościołem parafialnym w mieście (dzisiaj tę funkcję pełni kościół pw. Bożego Ciała). Przez ponad 400 lat (od 1375 do 1801 r.) administrowali nim kanonicy regularni św. Augustyna, zwani potocznie augustianami.

W kryptach kościoła składano ciała oleskich augustianów, a później prawdopodobnie także burmistrzów. Do dzisiaj w jednej leży zmumifikowane ciało przeora Leopolda Ignacego Labora, jedynego w historii Olesna biskupa. W 1752 r. papież Benedykt XIV nadał mu tytuł infułata, co wyniosło Labora do godności zakonnego biskupa. Oleski zakonnik nosił insygnia biskupie: pastorał, mitrę i pierścień.

Niestety, do krypt nie można wejść. Żeby zobaczyć zdjęcie szczątków infułata Labora, wystarczy jednak przejść przez rynek i odwiedzić Oleskie Muzeum Regionalne przy ul. Jaronia (wstęp jest darmowy).

Wcześniej jednak warto obejrzeć dokładnie kościół św. Michała, zwany "kościołem aniołów", ponieważ w środku znajdziemy ponad 50 wizerunków anielskich. Do samego kościoła wchodzimy przez pokrytą płaskorzeźbami Bramę Aniołów (wykonaną w 2006 r.).

Kościół św. Michała w Oleśnie
Na witrażach, tworzących tematyczne serie, zobaczymy m.in. wszystkie oleskie kościoły, sanktuaria maryjne w Lourdes, Fatimie, Częstochowie i na Górze św. Anny oraz świętych patronów Europy i Śląska.

Kościół, stojący przy oleskim rynku, zdobi także obraz Matki Boskiej Oleskiej. To właśnie ten obraz ukoronował 3.05.2009 r. arcybiskup Alfons Nossol. Koronacja była symbolem bezprecedensowego na Opolszczyźnie wydarzenia. Otóż na wniosek burmistrza Sylwestra Lewickiego Olesno zostało "zawierzone macierzyńskiej opiece Bogarodzicy Maryi".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska