Pokażmy te skarby. Kartki pocztowe z opolskimi kościółkami drewnianymi

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
- Zrobiłem 17 projektów pocztówek. Kto je wyda? - pyta Ryszard Szirch. Za swoją pracę nie chce ani grosza.
- Zrobiłem 17 projektów pocztówek. Kto je wyda? - pyta Ryszard Szirch. Za swoją pracę nie chce ani grosza. Mirosław Dragon
Ryszard Szirch, szef oleskich filatelistów, chce wydać kartki pocztowe z miejscowymi drewnianymi kościółkami. Potrzeba na to około 3000 zł.

Ryszard Szirch wpadł na pomysł wydania kolekcjonerskiego rarytasu: serii kartek pocztowych ze wszystkimi oleskimi świątyniami zbudowanymi z drewna.

- A mamy ich naprawdę dużo - mówi filatelista z Olesna. - Te kościółki są chyba naszą największą atrakcją turystyczną.

Ryszard Szirch dodaje, że kilkaset lat temu zbudowano ich aż tyle po prostu z biedy.
- To był ubogi region, mieszkali tu rolnicy, którzy uprawiali lichą ziemię - mówi oleski filatelista. - Nie stać ich było na murowane kościoły. Za to drewna u nas pod dostatkiem, gdziekolwiek spojrzysz - lasy.

Świątynie, które kiedyś powstały z niedostatku, dzisiaj są prawdziwymi perełkami z drewna.

- Oleski kościół Świętej Anny to bezcenny skarb, jego wyjątkowość widać najlepiej z lotu ptaka. Kościół i pięć dobudowanych świątyń tworzą kształt róży, która jest symbolem Olesna - opowiada pan Ryszard.

Szef oleskich filatelistów zaprojektował już przed trzema laty kartkę pocztową z kościółkiem św. Anny. Była to kartka na 83. rocznicę urodzin Jana Pawła II. Na kartce polski papież stoi na tle kościółka.

- Poczta wydała wtedy 1250 egzemplarzy - wspomina pan Ryszard. - Kartki kosztowały po 35 groszy, rozeszły się w jeden dzień.

Teraz 51-letni entuzjasta filatelistyki zaprojektował aż 17 kartek. Tyle właśnie jest drewnianych świątyń w powiecie oleskim (Kluczbork ma ich więcej - 22).

Oprócz oleskiej Świętej Anny kościoły z drewna stoją w Grodzisku, Wachowie, Sowczycach, Dobrodzieniu, Borkach Wielkich, Starym Oleśnie,Radawiu, Boroszowie, Jamach, Biskupicach, Kozłowicach, Gołej, Uszycach, Wierzbiu, Żytniowie i Jaworznie.

- Byłoby ich jeszcze więcej, ale niestety spłonęły kościoły w Gronowicach, Skrońsku, wcześniej w Borkach Małych - opowiada Ryszard Szirch. - Poza tym kościoły drewniane są przenoszone, kiedyś stały w Zębowicach, Kościeliskach, Łomnicy, Zdziechowicach czy Bodzanowicach.

Filatelista stworzyl nawet swój ranking drewnianych kościołów w Oleśnie. Najpiękniejszy - oleska święta Anna, najstarszy - kościół w Radawiu (z 1500 r.), najmniejszy - kościółek w Sowczycach.

Pan Ryszard obfotografował wszystkie świątynie, razem z synem Sebastianem zrobił komputerowe projekty, ale na wydanie kartek trzeba sporo pieniędzy - ok. 3000 zł. Za swoją pracę nie chce pieniędzy.

Ewa Olender, dyrektorka Centrum Usług Pocztowych w Opolu, powiedziała nam, że jeszcze nie wiadomo, czy Poczta Polska wyda je na swój koszt.

Starosta oleski Jan Kus mówi zaś, że ciężko będzie znaleźć jakieś pieniądze, bo tegoroczny budżet na promocję powiatu został już rozdzielony.

Opinia

Marian Wojciechowski,
wójt gminy Reńska Wieś:

- Kilka lat temu wydaliśmy widokówki promujące wsie wchodzące w skład naszej gminy. Każde sołectwo dostało więc swoją pocztówkę, niektóre nawet dwie. Na karkach są zabytki gminy, nowe budowle i najpiękniejsze miejsca. Rozdajemy je za darmo gościom odwiedzającym naszą gminę i byłym mieszkańcom, którzy teraz przebywają na Zachodzie. Chętnie je biorą, bo to naprawdę fajna pamiątka. Tym bardziej że niewiele gmin poszło w nasze ślady.
Od strony technicznej wyglądało to tak: wynajęliśmy fotografa (ciekawostka: robi on zdjęcia do "Nowej Trybuny Opolskiej"), przyjechał do naszej gminy, obfotografował ją i przesłał nam swoje prace. Kartki zrobiła nam jedna z opolskich drukarni. Wydaliśmy je w nakładzie około 2000 sztuk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska