Policjanci na rowerach wyjechali na ulice Opola i Kędzierzyna-Koźla, ale będzie ich moża spotkać też w innych opolskich miejscowościach

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Mundurowych na rowerach spotkamy m.in. w parkach, na szlakach pieszych i rowerowych oraz innych terenach rekreacyjnych. Na jednośladach będą patrolować region do końca września.

- Dojedziemy wszędzie tam, gdzie nie dotrze patrol zmotoryzowany, a o wiele szybciej od tego pieszego - mówi starszy sierżant Michał Zarówny z drużyny rowerowej działającej przy Samodzielnym Pododdziale Prewencji w Opolu. - Patrolujemy więc parki, skwery, obszary leśne, wokół jezior, bulwary nadodrzańskie, ale również miejskie ulice.

Jak dodaje Michał Zarówny, większość ludzi nie spodziewa się, że w trudno dostępne miejsce dotrą policjanci.

- A to właśnie tam najczęściej odbywa się handel narkotykami, picie alkoholu, czy mają miejsce inne wykroczenia albo przestępstwa - dodaje.

Na przykład podczas ubiegłorocznego sezonu rowerowego, podczas sprawdzania nabrzeża Odry policjanci z drużyny rowerowej, zauważyli dwie młode kobiety, które na ich widok zaczęły się nerwowo zachowywać.

Kiedy mundurowi podjechali sprawdzić, co było tego powodem, okazało się, że miały marihuanę. 18-latki zostały zatrzymane.
Usłyszały zarzut posiadania niewielkiej ilości narkotyków.

Drużyna rowerowa przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu istnieje od 2007 roku. W jej skład wchodzi ośmiu funkcjonariuszy z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji.

Od od trzech lat taką formację ma też Kędzierzyn-Koźle (czterech mundurowych). Dziennie policjanci na rowerach przejeżdżają od 50 do nawet 80 kilometrów.

- W zależności od potrzeb policjanci na rowerach delegowani są też do innych miast czy turystycznych rejonów Opolszczyzny np. Nysy czy Turawy - informuje aspirant Karol Brandys z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

W tym roku opolscy policjanci otrzymali nowe rowery. Zamontowane są na nich m.in. sakwy, w których stróże prawa trzymają całą dokumentacje i bloczki mandatowe.

Patrole rowerowe trwają od maja do końca września. Ich funkcją jest nie tylko zapobieganie, ale też udział w działaniach kryminalnych. Przydatne też są w gęstej zabudowie, na osiedlach mieszkaniowych, gdzie liczy się czas w przypadkach kradzieży, rozbojów czy bijatyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska