Politechnika Opolska w trójce najlepszych uczelni sportowych w Polsce

Materiał informacyjny Politechnika Opolska
Politechnika Opolska oraz Akademie Wychowania Fizycznego w Gdańsku i Katowicach to jedyne trzy uczelnie z Polski, które zostały zakwalifikowane na prestiżową Listę Szanghajską uczelni prowadzących badania naukowe z obszaru sportu, najważniejszy ranking nauki o sporcie świata.

Politechnika Opolska po raz kolejny jako pierwsza uczelnia w regionie znalazła się w prestiżowym zestawieniu światowych uczelni prowadzących badania naukowe. Tym razem w zestawieniu Listy Szanghajskiej dla uczelni prowadzących badania z obszaru nauk o kulturze fizycznej: 2023 Global Ranking of Sport Science Schools and Departments. Ranking przedstawia najlepsze uczelnie sportowe świata lub uczelnie posiadające jednostki związane ze sportem. Jest to najbardziej prestiżowy ranking nauk o sporcie na świecie, który ocenia w sposób transparentny osiągnięcia naukowe uczelni realizujących badania na poziomie światowym.

- Wejście do tego zestawienia jest tym bardziej spektakularne, gdyż Politechnika Opolska jest jedną zaledwie z trzech uczelni w tym prestiżowym rankingu. Pozostałe dwie uczelnie to Akademie Wychowania Fizycznego w Gdańsku i Katowicach. Wszystkie trzy uczelnie znalazły się wśród 300 najlepszych uczelni świata na pozycjach 201-300 - informuje prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej. - Mam zaszczyt prowadzić naukowo uczelnię już ponad 4,5 roku. W tym czasie położyliśmy duży nacisk na jakość naukową i to się opłaca. Efekty są widoczne najlepiej w największych, obiektywnych rankingach - dodaje prof. Grzegorz Królczyk.

- To bardzo dobra wiadomość dla naszego wydziału, który prowadzi badania na światowym poziomie. Na naszym wydziale uruchomiliśmy jedyne w Europie, drugie na świecie laboratorium symulacji i badań nad skręceniami stawu skokowego, w którym naukowcy na specjalnie zaprojektowanej bieżni badają patomechanizmy stojące za rozwojem przewlekłej niestabilności stawu skokowo-goleniowego. Także nasi naukowcy jako pierwsi w Europie rozpoczęli stacjonarną rehabilitację osób, które chorowały na COVID-19, a także zajęli się rehabilitacją pacjentów z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości - wylicza prof. Dawid Bączkowicz, dziekan Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej.

- Nasz wydział określany jest jako serce aktywnego Opola. Wspólnym mianownikiem wszystkich kierunków, które prowadzimy na wydziale, czyli fizjoterapia, wychowanie fizyczne, turystyka, sport i bezpieczeństwo oraz nasz najnowszy kierunek: trener aktywności fizycznej i zdrowia, jest aktywność fizyczna - podkreśla prof. Dawid Bączkowicz.

Przypomnijmy, prestiżowa Lista Szanghajska to największy ranking świata, który ocenia ok. 20 tysięcy uczelni. Sam fakt zakwalifikowania się na listę rankingową jest celem każdej uczelni. Politechnika Opolska nie dość, że jako pierwsza i jedyna uczelnia w regionie została ujęta w elitarnym zestawieniu, to zajęła pierwsze miejsce w Polsce w obszarze inżynierii mechanicznej, natomiast w skali globalnej zajmuje miejsce w przedziale 101 do 150 najlepszych uczelni świata. Do tej pory żadna polska uczelnia nie zajęła tak wysokiej pozycji na świecie. W obszarze inżynierii mechanicznej oprócz naszej uczelni, na Liście Szanghajskiej zakwalifikowano jeszcze tylko trzy polskie szkoły wyższe. To Politechnika Gdańska, Politechnika Lubelska i Politechnika Wrocławska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska