Politechnika wśród najaktywniejszych

Redakcja
Wizyta władz chińskiej uczelni to okazja do spotkań nie tylko z naukowcami, ale też politykami i działaczami samorządowymi. Na zdjęciu rektor Guo Guangsheng (z lewej) podczas rozmowy z Tomaszem Kostusiem, wicemarszałkiem województwa opolskiego oraz Yingnamem Sunem, specjalistą ds. międzynarodowych Instytutu Konfucjusza w Opolu (w środku).
Wizyta władz chińskiej uczelni to okazja do spotkań nie tylko z naukowcami, ale też politykami i działaczami samorządowymi. Na zdjęciu rektor Guo Guangsheng (z lewej) podczas rozmowy z Tomaszem Kostusiem, wicemarszałkiem województwa opolskiego oraz Yingnamem Sunem, specjalistą ds. międzynarodowych Instytutu Konfucjusza w Opolu (w środku).
Opolska uczelnia to jeden z najważniejszych partnerów zagranicznych - zapewnia Guo Guangsheng, rektor Uniwersytetu Technologicznego w Pekinie.

Uczelnia, którą kieruję, właśnie przyjęła strategię rozwoju dotycząca współpracy zagranicznej. Politechnika Opolska i nasze z nią kontakty to bez wątpienia jeden z najważniejszych zagranicznych kontaktów. A parnetrów mamy wielu, na całym świecie ponad stu - mówi Guo Guangsheng, rektor Beijing University of Technology, chińskiej uczelni, z którą współpracuje PO.

Rektor pekińskiej szkoły wyższej wraz z piątką jej profesorów od środy gościł na Opolszczyźnie. Mieli okazję zobaczyć opolski rynek, zamek w Mosznej, posłuchać krótkiego wykładu o historii regionu w Muzeum Śląska Opolskiego i kameralnego koncertu skrzypcowego.

- Są bardzo zainteresowani dziejami Opolszczyzny i Polski - przed wizytą w Opolu byli też w Krakowie, Oświęcimiu i Wieliczce - opowiada prof. Maria Bernat, dyrektor Instytutu Konfucjusza w Opolu. - Fascynuje ich nasza architektura, tak inna od chińskiej - zwłaszcza zamki. Bardzo podoba się też przyroda. Zachwyceni są na przykład miejscem, w którym mieszkają, czyli zamkiem w Rogowie Opolskim i jego zalesioną, bardzo zieloną okolicą.

Wizyta miała jednak przede wszystkim charakter roboczy. Dlatego rektor chińskiej uczelni spotykał się z władzami regionu, uczelni, przyglądał pracy Instytutu Konfucjusza.

- Instytut to bardzo ważny punkt naszej współpracy - stwierdził rektor Guangsheng. - To dzięki jego istnieniu wymiana myśli i wzajemnych doświadczeń są tak intensywne.
Strona chińska ceni sobie to, że właśnie dzięki istnieniu Instytutu Konfucjusza możliwe jest też krzewienie języka i kultury chińskiej.

- W ramach tych działań spotkanie dwóch kultur, tak przecież różnych budzi wzajemną ciekawość i chęć poznawania - stwierdza rektor Uniwersytetu w Pekinie. - A to z kolei przyczynia się do intensywnej wzajemnej promocji.

Guo Guangsheng zapewnia, że choć współpraca Pekin-Opole jest stosunkowo krótka, bo trwa zaledwie trzy lata, to jednak bardzo intensywna.

- Bardzo sobie chwalimy fakt, że Politechnika Opolska jest jednym z naszych najaktywniejszych partnerów - mówi rektor. - Wymiana kadr i studentów jest bardzo duża. Mamy nadzieję, że z roku na rok osób wyjeżdżających na takie wymiany będzie jeszcze więcej. Niewymierną, ale bez wątpienia największą korzyścią, jest z pewnością wymiana myśli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska