Polska gospodarka nabiera tempa

Piotr Ludwiczak
Piotr Ludwiczak, Dom Maklerski Michael/Ström
Piotr Ludwiczak, Dom Maklerski Michael/Ström
Pierwszy kwartał zakończył się rewelacyjnymi odczytami z polskiej gospodarki. Zdecydowanie powyżej oczekiwań rynkowych okazały się dynamiki produkcji przemysłowej, budowlano- montażowej czy też sprzedaży detalicznej. Pozytywnie zaskoczyły również dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia oraz odbiła dynamika oddawanych mieszkań. Nieco poniżej konsensusu okazał się odczyt inflacyjny, ale mimo wszystko 2 proc. w skali roku, to i tak sporo w porównaniu z jeszcze niedawno obserwowaną deflacją.

W marcu br. produkcja sprzedana przemysłu (odczyt w cenach stałych niewyrównany sezonowo w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) wzrosła aż o 11,1 proc. w skali roku oraz 17,6 proc. w porównaniu z lutym 2017 r. Dynamika roczna była wyższa od konsensusu rynkowego o 4 pkt. proc. W skali roku wzrost produkcji odnotowano w 29 spośród 34 działów przemysłu. Największą dynamikę zaobserwowano w produkcji: maszyn i urządzeń (+22,9 proc.) oraz wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (+21,9 proc.). Natomiast największy spadek miał miejsce w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego (-7,9 proc.) oraz produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (-5,0 proc.). Gdyby natomiast wyeliminować wpływ czynników o charakterze sezonowym, to dynamika produkcji przemysłowej wyniosła odpowiednio +8,1 proc. r/r oraz +2,1 proc. m/m.

Największe zaskoczenie miało miejsce w przypadku produkcji budowlano-montażowej, której dynamika (wyrażona w cenach stałych niewyrównana sezonowo w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) wyniosła 17,2 proc. w skali roku. Konsensus rynkowy zakładał natomiast… spadek o 0,5 proc. Z kolei w skali miesiąca mieliśmy do czynienia ze wzrostem rzędu 49,4 proc. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 10,2 proc. r/r oraz 9,7 proc. m/m.

W skali całego rynku pierwszy kwartał przyniósł 7,8 proc. wzrost oddanych do użytkowania mieszkań. W tym okresie oddano łącznie 40 344 lokale. Z kolei liczba rozpoczętych budów w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2017 r. wyniosła 44 206, tj. o 28,9 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Natomiast ilość wydanych pozwoleń na budowę lub dokonanych zgłoszeń z projektem budowlanym, wzrosła do 60 234, czyli o 42,8 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem minionego roku.

W przypadku danych dotyczących wyłącznie deweloperów mieszkaniowych dalej mamy do czynienia z bardzo wysokimi dynamikami w przypadku rozpoczętych budów oraz otrzymanych pozwoleń na budowę. W okresie styczeń-marzec 2017 r. deweloperzy rozpoczęli budowę 23 191 mieszkań, tj. o 40,7 proc. więcej r/r. W tym czasie liczba otrzymanych pozwoleń wzrosła aż o 54,8 proc. r/r do 33 165. Z kolei liczba oddanych przez deweloperów mieszkań do użytku wzrosła do 18 954 (+9,4 proc. r/r).

W marcu br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, w których liczba pracujących przekracza 9 osób wyniosło 5 981,7 tys. osób, co oznacza wzrost o 4,5 proc. w skali roku. Natomiast przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło do 4 577,86 zł miesięcznie, tj. o 5,2 proc. r/r, podczas gdy konsensus rynkowy był o 1 pkt. proc. niższy.

W minionym miesiącu wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł o 2,0 proc. r/r (prognozy analityków zakładały +2,2 proc.). W skali roku największy wzrost zanotowały ceny paliw (+18,1 proc.) oraz żywności (+3,4 proc.). Natomiast największe spadki cen miały miejsce w przypadku odzieży i obuwia (-5,5 proc. r/r).

Obejrzyj wideo:

Wrócił pomysł likwidacji PIT i ZUS. Będziemy znów dostawać całe pobory bez potrąceń?

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła w marcu 2017 r. o 7,9 proc. r/r, podczas gdy w skali miesiąca wzrost wyniósł 16,5 proc. Największy wzrost sprzedaży w skali roku nadal jest obserwowany w tekstyliach, odzieży i obuwiu (26,9 proc.). Z kolei sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła o 9,7 proc. r/r, tj. aż o 1,5 pkt. proc. wyżej aniżeli zakładał konsensus rynkowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polska gospodarka nabiera tempa - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska