Ponad 160 tysięcy złotych dla niepełnosprawnych z Praszki

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Na zdjęciu uczennice Zespołu Placówek Specjalnych w Praszce (od l.): Ania Bakalarczyk, Lidia Jabłońska i Katarzyna Mrózek.
Na zdjęciu uczennice Zespołu Placówek Specjalnych w Praszce (od l.): Ania Bakalarczyk, Lidia Jabłońska i Katarzyna Mrózek.
Za dotację z PFRON-u i z urzędu gminy Zespół Placówek Specjalnych przy ul. Fabrycznej w Praszce otworzył wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, organizuje dla niepełnosprawnych zajęcia na krytej pływalni oraz zajęcia usprawniające z rehabilitantami, psychologami i terapeutami.

Ważne

Ważne

Wszystkie usługi dla niepełnosprawnych z gminy Praszka są bezpłatne.
Wymagane jest jedynie skierowanie lekarskie

Kontakt telefoniczny: 034 359 14 13
Czynne we wtorki i piątki w godzinach 13.00-16.00

Dotacja jest zasługą Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych, działającego przy Zespole Placówek Specjalnych.

Działające od 2001 roku stowarzyszenie zdobyło dotację na program ograniczania skutków niepełnosprawności, finansowany w 80 procentach przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Pozostałe 20 procent pochodzi z budżetu gminy Praszka.

Z PFRON-u i z gminy Praszka szkoła dostała ponad 160 tys. zł.
Wnioskodawcą programu był urząd gminy w Praszce.

Z tych pieniędzy w budynku szkoły przy ul. Fabrycznej wyrównane zostały posadzki, położono antypoślizgowe wykładziny, wymieniono drzwi.

Kupiony został też specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny (m.in. stymulator jazdy konnej, bieżnia elektryczna, rotory, łóżko rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie, kule, balkoniki, komunikatory dla osób z problemami w porozumiewaniu się).
Dzięki zakupom przy ul. Fabrycznej działa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego.
Zespół Placówek Specjalnych organizuje też dla niepełnosprawnych zajęcia na krytej pływalni oraz zajęcia usprawniające z rehabilitantami, psychologami i terapeutami.

- Wszystko jest za darmo dla wszystkich mieszkańców gminy Praszka, posiadających orzeczenie o stopniu niepełnosprawności - mówi Marzena Smugowska, dyrektor ZPS w Praszce.

Realizacja programu będzie trwała do końca roku.
Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych pisze już jednak wniosek o nową dotację.


Oświata zazwyczaj jest biedna jak mysz kościelna, więc szkoły coraz częściej same próbują zdobyć pieniądze na inwestycje, pozalekcyjne zajęcia czy stypendia dla uczniów.
Czytaj artykuł w poniedziałek (30 listopada) w papierowym wydaniu "Nowej Trybuny Opolskiej".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska