Popiersie Wojciecha Korfantego stanie obok Urzędu Wojewódzkiego w Opolu. Umowa została już podpisana

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Pomnik Wojciecha Korfantego stanie przy ul. Piastowskiej w Opolu. Podpisano właśnie umowę w tej sprawie.
Pomnik Wojciecha Korfantego stanie przy ul. Piastowskiej w Opolu. Podpisano właśnie umowę w tej sprawie. Radosław Dimitrow
W Urzędzie Wojewódzkim w Opolu podpisano dzisiaj (5 lipca) umowę w sprawie postawienia popiersia Wojciecha Korfantego przy ul. Piastowskiej, na terenie tuż obok muralu patriotycznego.

Pomnik Wojciecha Korfantego stanie z inicjatywy Urzędu Wojewódzkiego w Opolu i Instytutu Pamięci Narodowej. Będzie to popiersie, którego ustawienie zaplanowano jesienią tego roku.

- Mamy rok Wojciecha Korfantego, więc jest to doskonała okazja, by upamiętnić tę postać, bardzo ważną dla Śląska - mówi Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski. - Popiersie stanie przy ulicy Piastowskiej, przy zejściu do stawku Barlickiego, zatem będzie dobrze wyeksponowane. Tuż obok znajduje się mural upamiętniający setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, zatem Wojciech Korfanty będzie doskonale wpisywać się w otoczenie.

Kamil Dworaczek, dyrektor oddziału IPN we Wrocławiu zauważył, że Wojciech Korfanty, jest jednym z ojców niepodległej Polski, który miał wpływ na losy Śląska Opolskiego i Górnego Śląska, dlatego powinien mieć on swoje miejsce w Opolu

Prace nad pomnikiem Wojciecha Korfantego już trwają.

Przygotowane zostały nawet wstępne wizualizacje opolskiego pomnika Wojciecha Korfantego.

- Ale nie planujemy ich ujawniać, bo chcemy, żeby była to niespodzianka dla mieszkańców - dodał Sławomir Kłosowski, zapewniając, że nad całością czuwa Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Postać Wojciecha Korfantego kojarzona jest głównie z udziałem w przygotowaniach do powstań śląskich i plebiscytów. Jednak wcześniej Korfanty również pełnił funkcje parlamentarne, będąc posłem do Reichstagu i pruskiego Landtagu w latach 1903-1912 i 1918. Przystąpił do Koła Polskiego. Był również redaktorem naczelnym i właścicielem gazety „Polak".

Będąc Reichstagu żądał przyłączenia do Polski wszystkich ziem polskich zaboru pruskiego i Górnego Śląska.

Największą rolę odegrał jako Polski Komisarz Plebiscytowy na Górnym Śląsku w 1920 roku. Mimo niekorzystnych wyników plebiscytu, które były wynikiem różnych manipulacji i zastraszania, stanął na czele III powstania śląskiego. Wynik powstania okazał się dla strony polskiej sporym sukcesem.

Zlot zabytkowych samochodów w Strzelcach Opolskich w czasie Dni Ziemi Strzeleckiej 2023.

Tak wyglądał zlot najlepszych zabytkowych samochodów w Strze...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska