Przed wojną prym wiodło Koźle
Przed II wojną światową Kędzierzyn, Koźle, Kłodnica, Sławięcice i inne osiedla, które dziś wchodzą w skład drugiego co do wielkości miasta Opolszczyzny, były osobnymi miejscowościami.
Życie tętniło wówczas w Koźlu, które było największą miejscowością. W 1929 roku liczyło 8169 mieszkańców, w 1935 roku - 9496 a w 1939 roku - 13321 mieszkańców.
Dla porównania Kędzierzyn liczył:
- 1929 r. - 5003
- 1935 r. - 6372
- 1939 r. - 6308
Na zdjęciach w naszej galerii można zobaczyć m.in. Kanał Gliwicki, który powstał w ramach rozpoczętej przez nazistów walki z bezrobociem (lata 1934–1938), który połączył Gliwice z Koźlem Port.
To właśnie tam powstał jeden z największych portów rzecznych w Europie, dzięki któremu swoje najlepsze czasy zaczęło przeżywać Koźle Port. Powstawały kamienice, restauracje, bary, hotele.
W galerii mamy też zdjęcia Śląskiej Fabryki Celulozy (Schlesische Sulfit-Cellulose-Fabrik Feldmühle), która powstała w 1892 r. w Koźlu Porcie. Po zajęciu Koźla przez Armię Czerwoną wyposażenie fabryki zostaje zdemontowane i wywiezione do ZSRR.
1960 roku minister przemysłu ciężkiego utworzył „Fabrykę Urządzeń Papierniczych w budowie” w Koźlu-Porcie. Rozpoczęły się prace adaptacyjne i remontowe obiektów dawnej fabryki celulozy i papieru, a już dwa lata później uruchomiono produkcję maszyn i urządzeń linii technologicznych do wytwarzania i uszlachetniania płyt drewnopochodnych.
1969 r. dokonano formalnej zmiany nazwy przedsiębiorstwa, od tej chwili nosiło ono nazwę Kozielska Fabryka Maszyn KOFAMA.
Przedwojenne budynki, parki i kościoły
W naszej galerii można zobaczyć również, jak wyglądały budynki na terenie miasta, parki, tereny zielone oraz wnętrza obiektów.
W tym ostatnim przypadku sporo jest ujęć z kościołów. Przykładem widok zewnętrzny, jak i różne ujęcia z kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Będąc "w okolicy", możemy też zobaczyć jak w okresie międzywojnia prezentował się kościół pw. św. Mikołaja w niedalekim Zakrzowie.
Możliwość zobaczenia, jak w latach 20. i 30. XX wieku prezentowało się obecnie drugie największe miasto woj. opolskiego umożliwiają zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Interesuje Cię historia przemysłu?
Zobacz galerie z dawnych fabryk i zakładów pracy

III Konwój św. Mikołaja przemierzy nie tylko powiat szczecinecki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?