Powiatowe obchody Dnia Strażaka w Kluczborku. Były medale, awanse i wieeelki prezent

Milena Zatylna
Milena Zatylna
W Kluczborku odbyły się powiatowe obchody Dnia Strażaka. Były medale, odznaczenia, awanse na wyższe stopnie, a w prezencie cysterna dla kluczborskiej komendy.
W Kluczborku odbyły się powiatowe obchody Dnia Strażaka. Były medale, odznaczenia, awanse na wyższe stopnie, a w prezencie cysterna dla kluczborskiej komendy. Milena Zatylna
Choć Dzień św. Floriana, patrona strażaków, przypada 4 maja, funkcjonariusze z Kluczborka świętowali niemal trzy tygodnie później. Dostali wielki prezent - cysternę o pojemności 25 tys. litrów.

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka odbyły się w Kluczborku w środę 29 maja.

- To wielki dzień dla nas. Mija rok odkąd pełnię obowiązki komendanta. To dla mnie wielki honor i zaszczyt – mówił brygadier Marek Kocielski, komendant powiatowy KP PSP w Kluczborku. - W tym czasie obsłużyliśmy około 900 zdarzeń, w tym 240 pożarów. W pewnym sensie w tych działaniach wzięło udział 7308 strażaków z państwowej i ochotniczej straży pożarnej.

Wśród tych zdarzeń najpoważniejsza była akcja związana z wybuchem gazu w Biskupicach, w wyniku którego zawaliła się część budynku mieszkalnego.

- Trzech naszych strażaków podczas tej akcji wypełniło rotę ślubowania. Z poświęceniem własnego życia, nie zważając na to, czy może im się coś stać, czy nie, bo nie było czasu na stemplowanie budynku, wydobywali kolejne cegły, aby dotrzeć do osoby uwięzionej pod ruinami i wydobyli ją żywą – przypominał bryg. Marek Kocielski.

Drugim z najpoważniejszych zdarzeń, z jakim przyszło się mierzyć strażakom z powiatu kluczborskiego, były podtopienia, do których doszło na początku tego roku.

Ponadto komenda powiatowa w Kluczborku pomogła zdobyć sprzęt dla jednostek ochotniczych. Dzięki temu fabrycznie nowe wozy otrzymały OSP Kuniów, Wołczyn, Szymonków i Wąsice.

- Pozyskaliśmy także, dzięki pomocy komendy wojewódzkiej, pojazd dla OSP w Komorznie – informował bryg. Marek Kocielski.

Z okazji święta kluczborscy strażacy otrzymali w prezencie cysternę. Wprawdzie służy już ona w komendzie w Kluczborku od kilku miesięcy, ale Dzień Strażaka był okazją, by oficjalnie ją przekazać.

A to prezent nie byle jaki, gdyż ma aż 25 000 litrów pojemności. Służy nie tylko do przewozu wody przy gaszeniu pożarów, ale w razie potrzeby można nią także wozić wodę pitną dla ludności.

Zbiornik strażackiej cysterny został wyposażony w zaawansowaną instalację do mycia od wewnątrz, a także system odwodnienia wykonany ze stali nierdzewnej.

Zakup nowej strażackiej cysterny możliwy był dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu w kwocie 399 240 złotych.

Do zakupu strażackiej cysterny dorzucili się również:

  • Powiat Kluczborski w kwocie 50 000 zł
  • Gmina Kluczbork w kwocie 50 000 zł
  • Gmina Lasowice Wielkie w kwocie 40 000 zł
  • Gmina Wołczyn w kwocie 30 000 zł
  • Gmina Byczyna w kwocie 20 000 zł
  • Nadleśnictwo Kluczbork w kwocie 2500 zł
  • Nadleśnictwo Olesno w kwocie 2500 zł
  • Nadleśnictwo Namysłów w kwocie 1000 zł
  • PHU Adam Gronek w kwocie 5000 zł.

- Cysterna to bardzo duży zakup. Dziękuję samorządowcom, że udało się to dopiąć. Dziękuję też poprzedniemu komendantowi Mariuszowi Stępniowi za determinację, aby ta cysterna tutaj była. Bardzo mało brakowało, aby ten projekt w ogóle nie przeszedł. To ostatnia cysterna zakupiona na województwo opolskie – tłumaczył bryg. Marek Kocielski.

W tak ważnym dniu nie mogło zabraknąć medali i odznaczeń dla zasłużonych strażaków.

Medal Srebrny za Długoletnią Służbę otrzymał starszy aspirant Tadeusz Pietras, a brązowy - ogniomistrz Dawid Drapacz (medale zostały wręczone 17 maja podczas wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka).

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał brązowe odznaki „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” dla aspiranta Romana Stanoska i starszego ogniomistrza Grzegorza Kostrzewy.

Brązową odznakę „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” uhonorowana została młodsza aspirant Jadwiga Mormol.

Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP województwa opolskiego nadało srebrno medale „Za zasługi dla pożarnictwa”, które otrzymali kapitan Karol Grzyb i młodszy aspirant Krzysztof Janki.

Były też awanse na wyższe stopnie służbowe.

W uroczystości wzięli udział m.in.: starszy brygadier Paweł Kielar, komendant wojewódzki PSP w Opolu, wicewojewoda Piotr Pośpiech, starosta Mirosław Birecki, burmistrz Kluczborka Jarosław Kielar, wiceburmistrz Byczyny Renata Marzec, burmistrz Wołczyna Jan Leszek Wiącek i wicewójt Lasowic Wielkich Krzysztof Lech.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska