Prudnik coraz atrakcyjniejszy dla przedsiębiorców. Jest tu już 13 dużych firm

Łukasz Biernacki
Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika.
Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika.
Gmina Prudnik w ostatnich latach wykonała duży krok w stronę uczynienia miasta jednym z ważniejszych ośrodków przemysłowych w województwie. Sprzyja temu nie tylko dobra lokalizacja gminy, ale też mądre i przemyślane decyzje w sprawie tworzącej się tu strefy inwestycyjnej.

Tego nie widać na pierwszy rzut oka

Najważniejszym ruchem prorozwojowym gminy Prudnik w ostatnich latach wbrew pozorom nie było ściągnięcie żadnego dużego inwestora czy współpraca przy rozbudowaniu kolejnej fabryki. Na to miano zdaniem Jarosława Szóstki, wiceburmistrza Prudnika zasłużyło ostateczne scalenie terenów tutejszej strefy inwestycyjnej.

- Najważniejszą inwestycją prorozwojową, której nie widać, a która była niezwykle istotna, jest projekt scalenia gruntów w naszej strefie inwestycyjnej. Okazało się, że strefa inwestycyjna przy obwodnicy Prudnika jest podzielona działkami prywatnymi. Wynikało to z pewnych wcześniejszych uwarunkowań historycznych – mówi wiceburmistrz miasta - Udało nam się ten projekt praktycznie domknąć. „Wisienką na torcie” była likwidacja ogródków działkowych na tym terenie. Jest to ewenement na skalę krajową, żeby udało się zlikwidować cały ogród działkowy. Było to konieczne, ponieważ przebiegała ona w połowie naszej strefy inwestycyjnej. A może się przecież pojawić duży inwestor z potrzebami gruntowymi powyżej 10 hektarów – dodaje.

Chętnych do inwestycji nie brakuje

Nieoficjalnie wiemy, że urząd miasta jest już we współpracy z przynajmniej jednym podmiotem, który jest zdecydowany zainwestować w prudnickiej strefie inwestycyjnej. Więcej szczegółów w tej sprawie poznamy zapewne za kilka miesięcy.

- Nie ma miesiąca, żebyśmy nie mieli jakiegoś zapytania w sprawie inwestycji w strefie. Podchodzimy do tego jednak cierpliwie i z pokorą, bo wiemy, że rozpoczęcie takiego procesu to nie jest kiwnięcie palcem – mówi Jarosław Szóstka.

Atrakcyjna sieć dróg przyciąga inwestorów

Duży wpływ na stopniowy zanik bezrobocia i coraz to większą aktywność nowych przedsiębiorców w Prudniku może mieć dobre skomunikowanie miasta ze strategicznymi miejscami regionu. Przebiegająca przez Prudnik droga krajowa nr 40 ułatwia dostęp do Kędzierzyna-Koźla i Aglomeracji Śląskiej, a przecinająca się z nią droga krajowa nr 41 pozwala na łatwy dojazd do autostrady A4.

Wjeżdżając na drogę wojewódzką 414, szybko dojedziemy też do Opola. Transport kolejowy z Prudnika i Głogówka możliwy jest dzięki tzw. Magistrali Podsudeckiej łączącej Katowice z Legnicą. Ruch pasażerski na tej trasie obsługiwany jest zarówno przez PKP jak i POLREGIO. Prudnik połączony jest także torami z Krapkowicami. Na tym odbudowanym kilka lat temu odcinku odbywa się jednak jedynie ruch towarowy.

Znaczenie dla przedsiębiorców może mieć też fakt, że powiat prudnicki znajduje się pod opieką Podstrefy Gliwice w ramach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Udziela ona inwestorom szerokiego wsparcia, w tym zwolnień z podatku CIT.

Rozpoczęcie budowy kolejnego istotnego udogodnienia w ruchu dla przedsiębiorców w Prudniku zaplanowane zostało na początek 2024 roku. Dzięki połączeniu ze sobą ulic Przemysłowej i Meblarskiej utworzona zostanie swoista droga objazdowa przez całą strefę inwestycyjną.

- Do tej pory ruch po strefie odbywał się często drogami wytyczonymi jedynie w terenie, a nie istniejącymi na mapie. Budowa łącznika pozwoli rozwiązać ten problem. Złożyliśmy już wniosek do Polskiego Ładu o dofinansowanie na ten cel. Jeżeli otrzymamy pieniądze, to do końca bieżącego roku przygotujemy niezbędną dokumentację, a z początkiem 2024 roku ruszy budowa – opowiada Jarosław Szóstka.

Jak podaje prudnicki urząd miasta, na terenie gminy Prudnik znajduje się aktualnie 13 podmiotów, które można nazwać dużymi przedsiębiorstwami. Są to: Henniges Automotive (automotive), Steinpol Central Services sp. z o.o. (produkcja mebli), Spółdzielnia Pionier, Moretto Group, Woisch, Torkonstal (sektor metalowy), Furnika (sektor oświetleniowy), Diversa (obróbka szkła), WA-BET S.C., STRYI, TaBet (budownictwo), Bardusch (usługi dla przemysłu) i Stadnina Koni Prudnik (rolnictwo).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska