Urząd marszałkowski pomoże Prudnikowi w modernizacji dróg dla nowego inwestora. Coraz bliżej też do budowy obwodnicy Malni i Choruli.

Radni wojewódzcy zgodzili się dziś na przekazanie 300 tysięcy złotych pomocy, które będą wydane na modernizację dróg dojazdowych i placu manewrowego obok hal pozostałych po Frotexie.

Wcześniej gmina Prudnik kupiła hale, wydała też blisko 3 miliony na ich remont. Dzięki temu pojawi się w nich firma Henniges Automotive, zajmująca się produkcją uszczelek dla przemysłu motoryzacyjnego.

- Firma zatrudni 200 osób do końca przyszłego roku, a docelowe zatrudnienie to 500 pracowników - podkreśla Franciszek Fejdych, burmistrz Prudnika.

Henniges prowadzi sprzedaż do wszystkich głównych klientów z branży samochodowej, np. Ford, GM, VW. Ma zakłady w Ameryce Północnej, Południowej, Europie i Azji. Zatrudnia 7700 pracowników na całym świecie.

- Dlatego jestem przekonany, że uczestniczymy w czymś ważnym dla Prudnika, który wiele lat temu stracił Frotex i tym samym cztery tysiące miejsc pracy - podkreślał Andrzej Buła, marszałek regionu.

Na sesji sejmiku pojawił się także temat obwodnicy Malni i Choruli. Radni wyrazili zgodę, aby urząd marszałkowski przejął od powiatu krapkowickiego rozbudowę drogi powiatowej biegnącej wzdłuż Cementowni Górażdże. To formalność, ale konieczna do tego, aby budowa obwodnicy mogła ruszyć jeszcze w tym roku.

- Przetarg na jej wykonanie jest już ogłoszony - podkreśla Szymon Ogłaza, członek zarządu.

Droga ma być wykonana z betonu, a całkowity koszt inwestycji, obliczonej na 3 lata, to 50 milionów złotych. Obwodnica będzie spełnić kilka funkcji - odciąży drogi w gminie Gogolin z ruchu ciężarówek, które codziennie dojeżdżają m.in. do cementowni Górażdże. Ułatwi też dojazd do innych zakładów, działających obok cementowni.